Кой препарат за премахване на бръшлян е добър? Как се захваща растението? Отглеждане на дяволски бръшлян. Как да се отървем от него? Лечебни свойства.
Да започнем от темата с премахването, защото постоянно ни питат как се прави, а по-долу ще продължим с ползите от бръшляна и как да се използва все пак.
Препарат за премахване на бръшлян
Независимо от прекрасните си качества, бръшлянът може да бъде проблем: при добри условия растението е направо агресивно и бързо запълва обширни територии. Освен това в някои случаи той може да причини вреди по фасади на сгради или буквално да задуши млади дървесни насаждения. Най-простият метод за премахването му е лианите да се изрежат до дъно, а корените да се изкопаят. Цялата зелена маса се изнася от обработваната територия, защото има вероятност някои от въздушните корени да започнат да се развиват в почвата.
След няколко седмици по изчистения от бръшлян терен обикновено се появяват млади израстъци. При първите развити листа трябва да се направи обработка с хербициди. Най-често препоръчван препарат за тази цел е раундъп. (вижте нашия подробен материал за препарата, като проследите линка по-горе или клик).
Бръшлян – растението с неговите разновидности. Лечебни свойства; как и кога се прилага? Кога бръшлянът може да навреди; премахване на отровен бръшлян. Бръшлян в сандъче на балкона – защо да го правим
Бръшлян е растението, което в съзнанието ни се асоциира с пълзяща по стени и огради зеленина. Разкошните му листа са незаменим елемент на външните декорации; малцина са наясно обаче, че с бръшлян може да се лекува не една болест. Как точно се прави това и защо някои източници коментират темата “отровен бръшлян”?
Какво е бръшлян (Хедера)?
Той е вечнозелено, увивно растение – Hedera; принадлежи към семейство Аралиеви и има 15 разновидности. У нас в природата е разпространен само обикновеният бръшлян. Уникален е със способността си да “пълзи” по стени, огради и дървета. Може да се издигне на височина до 25 метра, като се прикрепва чрез допълнителни коренчета – “мустаци”. В горски райони може да образува и плътен килим по земята, обвивайки по-ниски растения.
Contents
- Препарат за премахване на бръшлян
- Какво е бръшлян (Хедера)?
- Как се захваща бръшлян? Как се засажда?
- За какво се използва?
- Бръшлян за коса и лице, рецепти
- За бронхит и суха кашлица
- За синузит
- При мазоли
- При ревматизъм
- При гнойни възпаления
- При целулит
- При нефрит
- При стрептодермия, изгаряния, фурункули
- За бъбреци
- Бръшлян за ограда, изкуствен плет
- Сироп за кашлица Мукоплант и бръшлян
- Как се отглежда?
- Бръшлян в саксия
Развивайки се, лианите на бръшляна продължават да получават хранителни компоненти от базовия ствол, който в основата си може да достигне дебелина до 15-18 сантиметра. Много хора считат бръшляна за растение паразит, но всъщност то се храни самостоятелно, а обхванатите от зелената му маса дървета служат само за опора.
Освен Хедера или обикновен бръшлян градинарите развъждат различни разновидности; комбинират ги целенасочено и така се получават красиви градински кътчета. Популярни са хойя или восъчен бръшлян, канарски, колхидски, английски. Има и култивирани разновидности за отглеждане като стайни растения. Видовете се различават по формата и цвета на листата, които могат да представят цялата гама назеленото, сиво, бяло и жълто.
Описание и ботаническа рисунка
Бръшлянът сорт Хедера или обикновен е с плътни, кожести листа, които могат да са в различни нюанси на зеленото. Цъфти в края на лятото и е последното медоносно растение преди застудяванията наесен. Има дребни цветчета, белезникави и събрани по няколко като чадърче. След прецъфтяването им се образуват тъмни топчести плодчета – те са само декоративни, не стават за ядене. Сортът вирее добре в градини и по балкони, чудесен е за висящи саксии. Не понася твърде силното слънце и директното греене.
- Канарският бръшлян е с много едри листа – могат да достигнат дължина до 15 см; на цвят са тъмно зелени с по-светла зона периферията. Този сорт не развива въздушни корени, затова при отглеждане за декорация трябва да се погрижим за опора и прикрепване на лианите. Необходимо е и системно оформяне и “подстригване” на растението, за да се получи желаната форма.
- Колхидски бръшлян: листата му са още по-големи, средният им размер е 25х17 см. За разлика от обикновения бръшлян не са “нарязани”, имат права линия на периферията. Сортът е нтересен и с това, че единствен от сортовете има миризма – приятно лъха на мускат.
- Английският бръшлян може лесно да се оформи като дръвче; има няколко подвида, сред които най-популярни са тези със сърцевидни или гофрирани листа. При цъфтене мирише неприятно, а плодчетата му са отровни. Това е причина да не се отглежда като стайно растение.
- Восъчен – наричан е така заради месестите му, гланцови листа. Младите растения имат гъвкави въздушни корени и могат да се оформят според хрумванията на стопанина. Лесен за отглеждане като стайно растение; предпочита прозорците на изток или запад. Цъфти с интересни, красиви бели цветчета.
Ива и култивирани сортове бръшлян, които се развиват чудесно в саксии и успешно озеленяват домове, офиси и обществени сгради.
Дяволски бръшлян (Epipremnum aureum)
Тази разновидност на растението е донесена в Европа от тропическите гори на Соломоновите острови. То има изключителна популярност като стайно растение; развива бързо буйна зелена маса и е лесно за гледане. Има около 25 разновидности и на пръв поглед напомня за обикновения бръшлян само по дългите си лиани.
Названието “дяволски бръшлян” е популярно във Великобритания; същото растение може да се намери в цветарски магазини или разсадници като “златен сциндапсус” (Scindapsus aureus). Преди години често е наричано “златиста рафидофора” (Raphidophora aurea), в САЩ и някои европейски страни е познато като златен лотос (Pothos aureus). В ботаниката това си е Epipremnum aureum.
Отровен бръшлян (Toxicodendron radicans)
Токсичният или отровен бръшлян – Toxicodendron radicans, според учените е растение от самостоятелен монофилетичен род. То всъщност дори и не е истински бръшлян, а се нарича така заради сходството си с другата ботаническа група – образува дълги лиани и пищна зелена маса с разкошни листа.
“Отровен” е заради алергичните реакции, които може да предизвика при допир. Това си въздействие растението дължи на съдържащата се в тъканите му съставка – маслото урушиол.
Как се захваща бръшлян? Как се засажда?
Бръшлян се захваща най-лесно от клонка. Клонките трябва да са млади и здрави, с дължина около 10 см. Може да ги потопим във вода, докато развият коренчета – или направо да ги засадим във влажна почва. За целта е добре да си подготвим грунд от равни части градинска пръст, пясък и торф.
Когато клонките, потопени във вода развият коренчета, бръшлянът се засажда в саксия – ако го искаме за стайно растение, или на открито. Решим ли да правим озеленяване на ограда или стена, засаждаме растенията на разстояние от 50 до 100 см едно от друго.
Има и друг начин за размножаване на бръшляна. Избира се лиана с добре развити въздушни корени; полага се върху земята и леко се притиска, така че коренчетата да потънат. Полива се редовно; в рамките на 7 до 10 дни настъпва вкореняване и на това място започва да се формира ново растение.
За какво се използва?
Бръшлянът е медоносно растение; бръшляновият мед има тънък ментолов вкус и аромат и е бял на цвят. Плодовете на повечето сортове са храна за птици, а зелените листа – за тревопасни животни. Необходимо е обаче внимание, тъй като някои видове имат токсично въздействие. Освен това зеленият бръшлян се е използвал да предпазва вълнените дрехи от молци. С талаш от дървесните му части пък се прогонват от дома досадните хлебарки.
Разбира се, растението е високо ценено от ландшафните архитекти; добре озеленява стени, беседки и арки. Може да направи и чудесни зелени килими по големи площи.
Особена роля има бръшлянът в медицината и козметологията.
Какво лекува?
Биоактивни съставни на растението спомагат за разреждането на секрети в дихателната система; улесняват дишането, наутрализират задух, пристъпи на бронхиална астма и коклюш. Доказано е, че поради високото съдържание на антиоксиданти в бръшляна той има противотуморно действие и успешно извежда от организма опасните канцерогени.
Под формата на отвари и настойки успокоява спазмите на гладката мускулатура, затова го препоръчват при бъбречни колики, камъни в бъбреците, при чревни и стомашни заболявания. растението оптимизира обменните процеси, нормализира нервната система.
Външно се прилага при лечението на кожни заболявания. подпомага битките със затлъстяване и целулит, ускорява лечението на дерматози, гнойни обриви, мазоли, напукани пети, рани и язви; обезболява скърцащите стави.
- Ето при кои заболявания можем да си помогнем с продукти от бръшлян: жълтеница, пърхот, рахит, изгаряния, стомашна язва, гинекологични проблеми, педикулоза. От бръшлян можем да си приготвим домашен цяр – можем да си купим от аптеката и готово лечебно средство под формата на сироп или капки, например проспан.
Състав на растението
Бръшлянът е богат на компоненти с лечебно действие; концентрацията им в отделните части на растението е различна, променя се и в зависимост от конкретната разновидност. Става дума за сапонини, стероли, биофлавоноиди, танини, антоцианозиди.
Трудно е да се изброят всички лековити съставки на бръшляна – но да опитаме:
- Каротин, хедерин, ябълчена и мравчена киселина, инозит, гликозиди, токоферол, дъбилни вещества, смоли, етерични масла, кумарини, фруктоза, минерални соли, йод, хлорогенова киселина, пектин.
Не е трудно да проумее човек, че при такъв богат състав бръшлянът ще е целебно растение и че ще е от полза при много болести.
Противопоказания и странични ефекти
При използването на бръшлян трябва да имаме едно на ум заради риска от токсично въздействие в определени ситуации. Консултацията със специалист е задължителна, за да не се стига до нежелани последици поради превишаване на дози или предалено дълго прилагане. Симптомите на токсикоза са следните:
- Гадене и повръщане;
- Световъртеж;
- Болки в стомаха;
- Обща слабост;
- Разстройство.
При най-малък признак за подобно състояние терапията с бръшлян трябва да се прекрати и да се потърси лекарска помощ.
Бръшлянова терапия е противопоказана за бременни, кърмачки, хора с алергии, с тежки заболявания на сърцето, бъбреците и черния дроб. Билкова терапия с бръшлянови продукти – домашна направа, да не се провежда за деца и подрастващи под 16 години. Възможни са тежки токсикози, както и при животни, ако са имали достъп до отровен бръшлян.
Бръшлян за коса и лице, рецепти
Козметиката с бръшлян подобрява еластичността на кожата и я защитава от атмосферните въздействия. Тя тонизира и стяга, стимулира и регенерира. Подходяща е за мазна кожа, тъй като действа успокояващо и противомикробно.
С настойка и отвара от бръшлян се лекуват рани, гнойни пъпки и брадавици. Тези средства са добри и за косата, тъй като премахват пърхота и неутрализират себореята по скалпа.
Бръшлянът подобрява кръвообращението и неутрализира отоците – това го прави отлично средство за изчистване на шлаки, токсини и излишни течности. Оказва тонизиращо и стягащо действие, затова е търсен като антицелулитен фактор. Бръшлянови компоненти участват в състава на тонизиращи лосиони и противооточни серуми за грижи по околоочната зона на кожата. Екстракт от бръшлян лекува слънчеви изгаряния.
За косопад, за алопеция
В този случай може да ни помогне маска от бръшлян и чесън. Две супени лъжици счукани пресни листа от бръшлян и същото количество наситнени скилидки се смесват; сместа се съхранява в бурканче в хладилника. От нея се вземат малки дози и се масажира скалпът в местата с косопад – или цялата площ. Това се прави през вечер, в продължение на десетина минути. След масажа измиваме обилно с топла вода, накрая поливаме с отвара от лайка. Терапията продължава един месец; след това има почивка от 30 дни и при необходимост се повтаря.
- Има още един вариант за лечение на косопад с бръшлян: свежи листа от растението се прекарват през мелничка за месо и от тази зелена каша всяка вечер се взема по малко за масаж на скалпа.
За бърз растеж на косата
Супена лъжица листа от бръшлян заливаме с чаша вряла вода и оставяме за два часа. Прецеждаме и изстискваме бръшляновата маса; течността съхраняваме в стъклено шишенце в хладилник. Всяка вечер преди сън масажираме скалпа с малки дози от запарката; модулът продължава три седмици.
За бронхит и суха кашлица
За лечение в такива случаи трябва да се приготви отвара. Суровината е смес – по равно дървесна и листна маса от бръшлян, наситнени. Една от рецептите е следната:
- Половин чаша от описаната смес се залива със същото количество студена вода и се слага да къкри на слаб огън в продължение на 20 минути. Веднага след това следва прецеждане; към получената отвара се долива топла преварена вода – така, че да се получи общ обем 200 мл. Полученият продукт се приема по 30 г дневно, разделени на 3-4 приема.
- Сваряваме сироп от 200 г захар и 200 мл вода и сипваме в него две супени лъжици сухи листа и корени от бръшлян. Оставяме да поври десетина минути и след изстиване прибираме в хладилника за едно денонощие. Този сироп против кашлица се пие при бронхит 10 до 14 дни, по една чаена лъжица три пъти дневно, на гладно.
За синузит
Българската народна медицина препоръчва при синузит домашни капки от бръшлян и оцет. Вижте как се приготвя този цяр по рецепта от bilka.info:
- 250 мл оцет се слагат да заврат и в тях се пускат 30 пресни бръшлянови листа с дръжките. Сместа ври, докато остане течност около 80 мл. Отварата се прецежда, изчаква се да изстине и е готова за употреба. Неприятните и мъчителни симптоми на синузита се облекчават само с по една капка в ноздра дневно.
При мазоли
Мазоли могат да се лекуват с компреси от бръшлян. За целта се бере зелена маса, която смиламе в машинка за месо или блендер. Получената кашица се разстила върху мазола, превързва се с памучна кърпа или марля и се държи 6 до 8 часа. ако е необходимо, апликацията се повтаря до премахване на кожното образувание.
При ревматизъм
Този здравословен проблем може да се облекчи с помощта на студен извлек от бръшлянови листа. Приготвя се от 200 мл вода и четвърт чаена лъжичка суха маса. Сместа престоява осем часа, след което прецеждаме и изпиваме получената течност наведнъж. Прави се веднъж дневно в продължение на пет дни.
- Друго: Кипваме 5 г наситнени сухи листа и корени от бръшлян в 200 мл вода. Оставяме сместа да престои под капак два часа. пие се три пъти дневно след хранене по четвърт чаша в продължение на три седмици. По същия начин се прилага този цяр при артрит и подагра.
При гнойни възпаления
За гнойни възпаления помагат пресни листа от бръшлян. Смиламе в блендер количество, което да ни осигури 50 г зелена каша. Смесваме я със 100 г краве масло; оставяме тази смес да къкри на водна баня половин час, след което прецеждаме. Проблемните зони се мажат внимателно три пъти дневно до оздравяване.
При целулит
За тази рецепта са ни необходими равни части сухи билки: бръшлянови листа, цвят хибискус и листа от хамамелис и мате. Една супена лъжица от сместа се кипва в чаша вода и след две минути се снема от огъня. След като изстине напълно се прецежда и разрежда с вода 1:1. пие се два пъти дневно по една чаша в продължение на две седмици. Това средство помага да се освободим от отоци, мастни плаки и застояла междуклетъчна течност.
При нефрит
Ако страдате от бъбречни проблеми, бръшлянът в съчетание с други лечебни растения ще ви е от полза. Смесваме равни части корен от бръшлян, листа от бръшлян, розмарин, полски хвощ, мечо грозде, сладък корен, семена от ким и хвойна. Супена лъжица от тази смес варим на водна баня в половин литър вода в продължение на 20 минути. Оставя се да изстине и се прецежда. Пие се четири пъти дневно по 100 мл в продължение на две седмици.
При стрептодермия, изгаряния, фурункули
В подобни случаи успешни резултати дава лечението с отвара от кора или корен от бръшлян. 30 г накълцана суха маса се залива с чаша вряла вода и се оставя да поври на тих огън половин час. Престоява 10 минути, прецежда се и се долива преварена вода, така че да се възстанови първоначалният обем. Продуктът се прилага външно и вътрешно: пие се по една супена лъжица преди всяко хранене и същевременно проблемните места се промиват със същата течност 1-2 пъти дневно.
За бъбреци
5-6 сухи листа от бръшлян се натрошават и се пускат в половин литър вряла вода. След като сместа кипне се оставя да покъкри десетина минути. Съдът се отдръпва и се оставя да престои под капак и дебела кърпа половин час. Прецежда се и се пие три пъти дневно преди хранене по половин чаша.
Бръшлян за ограда, изкуствен плет
Бръшлянът е изключително ефектен вариант за изпълнение на различни дизайнерски идеи в паркове и градини. Той отлично прикрива грозотата на стари фасади; беседки, арки и просто сухи дървета, увити с бръшлян, правят пейзажа повече от чудесен.
Едно от най-честите приложения на бръшляна са живите огради, които разграничават съседни територии. Като покривна култура растението прави плътни зелени килими с интересна игра на зеления цвят. Умелите градинари могат буквално да отгледат тунели, беседки и навеси от буйната зелена маса в рамките на 3-4 години.
Вече споменахме, че готовите за засаждане екземпляри от избрания сорт бръшлян се разполагат на разстояние 50-100 см един от друг. При сухо време изискват умерено поливане; в първата половина на лятото се подхранват с азотни торове, а по-късно се добавят фосфорни и калиеви за укрепване на растенията. Майсторството на декоративните огради и куполи от бръшлян е в подрязването. Лианите го понасят добре, ако се прави през юни – тогава движението на сокове се забавя и “ампутациите” се понасят по-леко. Рано напролет растенията се почистват само от изсъхналите стебла и листа. При “строежа” на бръшлянови стени от особено значение са опорите – пилони, арки или мрежи.
Сироп за кашлица Мукоплант и бръшлян
Сиропът за кашлица с отхрачващ ефект – Мукоплант бръшлян, е с активна съставка екстракт от сухо растение. Може да се приема от деца над две години и възрастни; ефектът е изразен след 7-дневна употреба. Не трябва да се комбинира медикаменти, които потискат кашлицата.
Не се препоръчва за бременни и кърмачки.
- Дневните дози са както следва: 2х10 мл дневно за деца на 2-5 години; 2х15 мл за деца на 6-11 години; 3х15 мл за деца над 12 години и възрастни. Количествата се приемат независимо от храненията и без разреждане. Цената на флакон от 100 мл е около 7 лв.
Подобно приложение има и сиропът от сух бръшлян Проспан.
Как се отглежда?
Бръшлянът е считан за растение, което не изисква непрекъснати грижи – но засаждането му в паркове и градини си има правила. През първите години от живота си растението се развива не особено бързо, затова е препоръчително посадъчният материал да се разполага на избраните места напролет – така през топлите месеци има време да укрепне и да развие добри подземни корени. Клонките, от които се приготвят стръковете за засаждане, трябва да са от лиани на възраст 2-3 години.
Припомняме, че вариант за размножаване са и въздушните корени на бръшляна. Ако намерим здрава лиана с добре развити въздушни корени и разположението й е перспективно, трябва да притиснем стеблото към почвата и да го фиксираме, така че въздушните корени при редовно поливане да се впият в почвата и да започнат да се развиват под земята.
Бръшлян в саксия
Бръшлянът е чудесен вариант и за фитодизайн вкъщи. Можем да го отглеждаме в сандъче на терасата или в саксия вътре – разнообразните му видове дават възможност за избор. Добре е да не забравяме, че сортовете с пъстри листа изискват място близо до прозореца, докато тези с едноцветните зелени могат да обитават и по-тъмни кътчета.
Не трябва да прекаляваме с поливането на бръшляна – той издържа по-скоро на суша. Прекаленото поливане го разболява, листата му започват да съхнат и падат. Разбира се, и твърде сухият и топъл въздух не е за него; най-добре се чувства при температура 22-24 градуса.
От март до август подхранваме с комплексна добавка за зелени растения два пъти месечно, но с количеството трябва да се внимава. Пресаждане се прави средно през две години или ако корените започнат да излизат от дъното на саксията. Следващата саксия не трябва да е по-голяма от 1-2 см в диаметър от старата. В някои случаи растението издържа в един и същи съд по-дълго, но спре ли да се развива – саксията се сменя.
Още информация и източници на руски: 4 вида бръшлян и техните особености; * Как се ползва бръшлян против суха кашлица; * Лечебни свойства и противопоказания на бръшляна.
За още информация: На руски: Плющ. На английски, френски и испански: Hedera. На немски: Efeu. На турски: Orman sarmaşığı.
Марта Савова е журналист и писател, специализиран в областите здравеопазване, технологии и наука. С над 20-годишен опит в сферата, тя е публикувала множество изследователски статии и има страст към споделянето на знания. Марта е редовен сътрудник на различни медии.