Мнения за Милурит. Кога и колко време се пие? Сутрин или вечер? Действие, цена и колко време се пие при подагра? Може ли с алкохол? Заместители и аналози: Аденурик, Колхицин, Алодагра, Алопуринол
Милурит обикновено се приема веднъж дневно след хранене, с чаша вода. Това помага за намаляване на възможните стомашно-чревни неразположения. Въпреки че в листовката не се посочва конкретен час от деня, много лекари препоръчват приема да бъде сутрин. Това позволява на лекарството да действа през целия ден, когато тялото е най-активно в производството на пикочна киселина. Сутрешният прием също така може да помогне за избягване на нощно уриниране, тъй като Милурит увеличава отделянето на урина.
Колко време се пие Милурит?
Времето, необходимо за постигане на забележим резултат при прием на Милурит, може да варира значително между отделните пациенти. Обикновено са необходими няколко седмици до няколко месеца, за да се усети пълният ефект от лечението. През първите дни или седмици е възможно дори да се наблюдава леко влошаване на симптомите, тъй като тялото се адаптира към промените в нивата на пикочната киселина. Важно е да се има търпение и да се продължи приема според предписанията на лекаря, дори ако не се забелязва незабавно подобрение.
Contents
Дългосрочна употреба и ежедневен прием
Милурит обикновено се предписва за дългосрочна употреба, тъй като лечението на подагра и други подобни състояния изисква постоянно поддържане на ниски нива на пикочна киселина. В повечето случаи, лекарството се приема ежедневно, без прекъсване. Някои пациенти могат да се нуждаят от постоянен прием в продължение на години или дори доживотно, особено ако имат хронична подагра или други трайни метаболитни нарушения.
Има ли вреда от Милурит?
Както всяко лекарство, Милурит може да причини нежелани реакции, въпреки че не всеки ги изпитва. Най-често срещаните странични ефекти включват кожни обриви, гадене, повръщане и диария. В редки случаи могат да възникнат по-сериозни реакции като тежки алергични реакции, проблеми с черния дроб или бъбреците.
Важно е да се обърне специално внимание на появата на кожни реакции, особено в началото на лечението. Ако се появи обрив или други кожни промени, приемът на Милурит трябва да се преустанови незабавно и да се потърси лекарска помощ. В някои случаи може да се наложи постепенно увеличаване на дозата, за да се намали рискът от нежелани реакции.
Пациентите, приемащи Милурит, трябва да пият много течности (2-3 литра дневно), за да се намали рискът от образуване на камъни в бъбреците. Също така, редовното проследяване на чернодробната и бъбречната функция е препоръчително, особено в началото на лечението и при по-възрастни пациенти.
В резултат от жизнената дейност кръвта на човека съдържа различни съединения, сред които най-добре познаваме холестеролът и пикочната киселина.
Пик. киселина е най-мощният антиоксидант в човешкото тяло. Тя има своите задачи, но докато е в норма. При натрупване на аномално големи концентрации се развива хиперурикемия (подагра).
Симптомите се развиват бързо и достигат пик след 6 до 24 часа. Обичайно остават за 3 до 10 дни (явление, познато като пристъп на подагра). С времето ставата приема нормален вид, болката и дискомфортът напълно изчезват.
Повечето хора изпитват пристъпи периодично. Визираната киселина се натрупва, кристализира и се отлага около ставите. Наносите от остри урати бавно растат, деформират тъканите, образуват тофуси и причиняват сериозна болка.
Милурит е един от основните медикаменти, които блокират описания процес. За подагра има съвсем малко лекарства, които систематизираме в таблица.
Видове лекарства при подагра | |
---|---|
Срещу възпаляване, оток и зачервяване | Колхицин, нестероидни противовъзпалителни, кортикостероиди |
Срещу болка | аналгетици, нестероидни противовъзпалителни |
За регулиране на обмяната на пикочна киселина | алопуринол (Милурит), фебуксостат |
За ускорено извеждане на ПК | пробенецид, диуретици |
За топене на уратни кристали | растителни препарати, добавки |
Иначе казано, лекарствата при подагра са от два типа.
- Едните успокояват симптоматиката, те са водещи по време на изостряне – криза.
- Другите повлияват обменните процеси, така че да се намалят отлаганията от соли на пикочната киселина. С тях се работи главно между кризите – през ремисиите.
Милурит е представител на втория тип. Той е лекарство за същинска терапия на подагра – така нареченото хиперурикемично лечение.
Още в началото ще подчертаем, че хиперурикемичната терапия, макар и основна, не цели излекуване. По същността си тя е поддържаща – спира развитието на патологията, нейното задълбочаване и усложняване.
Как действа Милурит?
В основата на Милурит стои съединението алопуринол. Това е най-старото изобретено лекарство за подагра. Алопуринол е евтин, достъпен и изпитан медикамент. Използва се повече от 60 г. и е натрупан стабилен клиничен опит в прилагането му.
С Милурит (алопуринол) се провежда терапия за намаляване на уратите. Той пряко намалява концентрацията на пик. киселина в кръвната плазма. По този начин Милурит пресича патологичния процес. Спира кристализирането и отлагането на соли в ставите.
- Какво прави Милурит: чрез потискане на ензима ксантиноксидаза. Този ензим управлява разграждането на пурините, които човекът приема с храната. Когато не работи, не се образува пикочна кис. Вместо нея пурините се преобразуват до други родствени съединения, които не увреждат ставите.
- Какво не прави Милурит: не отслабва болката при подагрозни пристъпи. Дори терапията с алопуринол може да подсили пристъпа, затова дозата се редуцира временно. Милурит е нужен за предпазване от пристъпи, а не за облекчаването им.
- Предназначение: Милурит се прилага при хронична форма на подагра и профилактично при терапия с препарати, които са способни да причинят хиперурикемия.
- Допълнително действие: отстранява изработването на продукти от оксидативния стрес.
Как се пие Милурит 100?
В клиничната практика широко ползваната концентрация алопуринол представлява 300 мг/ ден. Такава дозировка се предписва на 90 – 95% от пациентите с подагра.
Но за контрол върху хиперурикемията това количество често се оказва недостатъчно. По данни на насочени изследвания само 53% от пациентите с подагра успяват да достигнат ниво на пикочна кис. в плазмата под 360 мкмол/л (това е целевото безопасно ниво), приемайки 300 мг Милурит. Но когато дозата на препарата се увеличи до 450 – 600 мг, то целевото ниво се достига от всички пациенти, на 100%.
Какво значи това? Стандартната доза алопур. от 300 мг често е недостатъчна за достигане на целта и трябва да се коригира (увеличава) според целевото ниво пикочна киселина.
Дозировка, прием
В днешно време се препоръчва назначаването на алопуринол в изходяща ниска доза 50 – 100 мг на ден с по-нататъшно увеличаване на дозата при необходимост, като стъпката е 100 мг на всеки 2 до 4 седмици.
Такава схема е особено съществена за пациенти с бъбречна недостатъчност. Състоянието им се отчита при избора на оптимална доза, защото оксипуринол се изчиства през тях. Ако са недостатъчно функционални, търсеното изчистване се блокира.
Милурит при криза
Описаното бавно повишаване на дозата намалява вероятността от остър пристъп след старта на терапията. Макар че последните изследвания сочат, че опасенията за такива пристъпи са сериозно преувеличени. При повечето болни няма основание да се прекратява приемането на Милурит по време на криза на остър артрит.
Все пак при начало на терапия алопуринол се назначава не по-рано от 2 седмици след купиране на подагрозна криза. Ако се спази това условие и дозата се увеличава постепенно, има голяма възможност да бъдат избегнати всякакви нежелателни явления (честотата на които нараства съществено с нарастването на приеманата доза).
Още информация по темата ТУК: Как можем да се справим с подаграта с билкови хапчета, билки и нормални лекарства?
Странични ефекти
Алопуринол е базисен препарат за подагра. За жалост той не е с висока безопасност.
Неговата по-добра ефикасност се гарантира с повишаване на дозата, но с повишаването върви и по-голям риск от появата на сериозни нежелани ефекти като прогресираща бъбречна недостатъчност, хепатоксичност, тежки алергични реакции.
Подобни усилени реакции се обясняват с наличието на гена HLA-В 5801, който по-често (17%) се среща в Азия. В Европа е разпространен в пъти по-слабо.
Обичайни негативи при употреба на Милурит са: алергичен обрив и висок тиреостимулиращ хормон (1 на 10 души), гадене и диарични изхождания (1 на 100 души), ставна болезненост, проблеми с ч. дроб и бъбреци (1 на 1000 души).
Производителят на Милурит препоръчва незабавно прекратяване на приема при появата на негативни явления върху кожата. Възможно е проблемът да се реши с намаляване на дозата или замяна на препарата.
Милурит трябва да се прекрати и замени окончателно при повторни алергични прояви.
Препаратът не е посочен за подходящ за уязвимите групи, защото минава през плацента и в кърмата, както и няма данни за влиянието му върху деца.
Още информация и източници на английски: Странични ефекти от Алопуринол (Милурит); * Как действа Милурит? * Как се взема Милурит (Алопуринол), прием.
Мнения, заместители и аналози
Терапията при подагра се извършва в две посоки – овладяване на кризи и трайно отрегулиране на обменните процеси. Втората посока е съществената. За нея са открити само два медикамента – алопуринол и фебуксостат. Помощни се явяват билкови и природни продукти, които също водят до снижаване на пикочната кис. в организма по обиколни пътища.
Алопуринол
Аналози на Милурит са други лекарства с алопуринол. В света се продават десетки такива. У нас са регистрирани следните наименования: Алодагра (TEVA Pharmaceutical) и Лодирик (Sandoz).
Алопуринол и регистрираните търговски наименования с това лечебно в-во като Милурит получават висока оценка от специалисти и пациенти по отношение на ефективността. Без съмнение лекарството помага по същество и дава желаните резултати. Но заради сериозните му негативи учените упорито търсят негова алтернатива. Това не им се удава лесно.
Фебуксостат
50 години алопуринол остава единствен препарат за същностна терапия при подагра с цел чистене на пикочна киселина. Едва наскоро бива открит заместител – фебуксостат, силен селективен непуринов инхибитор на ензима ксантиноксидаза.
Лекарства с фебуксостат: Фебуксостат (Майлан), Фебустад (Стада), Аденурик (Берлин Хеми).
Милурит или Аденурик?
При този въпрос всъщност пряко противопоставяме двете основни вещества за снижаване на пикочна кис. при подагра. На практика питаме кое е по-добре – алопуринол или фебуксостат.
Краткият отговор е Аденурик (фебуксостат) и все пак специалистите по-често предписват Милурит. Ето защо. Аденурик е съвременно лекарство, което дава мощен уратоснижаващ ефект. Фебуксостат образува здрави връзки с окислената и с възстановената изоформи на целевия ензим. Алопуринол го прави само с възстановената. Тъй като двете изоформи бързо преминават една в друга, това позволява на ензима да се изплъзва от алопуринол, но никога – от фебуксостат.
В допълнение фебуксостат за разлика от алопуринол не встъпва в други пуринови и пиримидинови реакции, поради неговата селективност на въздействието. Това прави лекарството по-ефективно, по-бързо при ниски дози и с по-малко негативни явления.
Описаните преимущества на Аденурик и другите лекарства с фебуксостат са безспорни, но засега те остават втора линия на лечение.
Специалистите предписват алопуринол, ако няма пречки за него, а фебуксостат се предпочита при негативни реакции, чувствителност или при показана неефективност на алопуринол.
Главната причина е в цената на тези лекарства, които са около 10 пъти по-скъпи от алопуриноловите. За сравнение 30 бр. Милурит струват 4.18 лв, а 28 бр. Аденурик струват 39.78 лв.
Непременно погледнете и ТОВА: Намаляване и чистене на пикочна киселина от кръвта при подагра!
Милурит и Колхицин
Колхицин оказва влияние върху нивото на пикочна кис. в кръвта. Неговата сила е там, че отстранява възпалението и дава обезболяващ ефект. Лекарството потиска процеса на всмукване на пикочната к-на, което повлиява симптомите на подагра. Подобрението настъпва няколко часа след старта на лечението.
Тази характеристика на Колхицин го прави предпочитан по време на пристъп. Лекарството бързо намалява изразеността на симптомите, затова при яркото им наличие той е за предпочитане.
Колхицин и Милурит могат да се приемат едновременно в ниски дози. Това се прави по-често при започване на лечение с Милурит. Въздействието на алопуринол е такова, че в началото се получава изостряне на симптоматиката. Приемането на Колхицин позволява да се тушират тези прояви. Но при съвместен прием се увеличава вероятността от възникването на странични явление.
Още ТУК:
Бързо сваляне на пикочна киселина. Билкови таблетки, Гутрол, Фебуксостат, Подагрол
Милурит или Алодагра?
Двете са идентични – те съдържат алопуринол. Почти еднакви са и допълнителните съставки. Единствено в Алодагра е използван натриев лаурилсулфат.
Алодагра се продава в една дозировка – базовите 100 мг във всяко хапче. Милурит предлага гъвкавост в дозирането – наличен е на таблетки по 100, 150 и 200 мг.
Алодагра е с по-ниска цена от Милурит, макар че и двата препарата са в един ценови клас. За сравнение: 50 таблетки Алодагра за 3.28 лв срещу 30 таблетки Милурит за 4.18 лв.
В социалните мрежи и форумите пациенти масово отбелязват ефективността на визираните тук лекарства, но винаги подчертават получените негативи от използването им. Високи дозировки често водят до дискомфорт и по-изразени прояви.
Вижте мнения и оставете и вие своето ТУК в нашия форум за подаграта и лекарствата, или директно пишете по-долу в коментарите!
Видео: за заболяването подагра
Марта Савова е журналист и писател, специализиран в областите здравеопазване, технологии и наука. С над 20-годишен опит в сферата, тя е публикувала множество изследователски статии и има страст към споделянето на знания. Марта е редовен сътрудник на различни медии.
нямам подагра но имах високи стойности на ПК и пия от година 50мг милурит на ден дали това е проблем ?
Отдавна имам подагра със силни болки, доста начесто. Най-добре съм с колхицин и диклофенак. От колхицина получавам диария. Притеснявам се, че скоро ще ми трябва и нещо по-силно.
Здравейте, съпругът ми има подагра,предписаха му Милорид ! Моят въпрос е: По кое време на денонощието е най удачно да го приема. Сутрин вечер или на обяд? Благодаря предварително!
На мен не ми понесоха Алодагра и Милурит, трябваше да намалим хапчетата и пак не бях добре гадене и слабост. Вероятно ще сменяме, но не знам колхицин или аденурик.
Аз съм терапевт и редовно назначавам на пациентите си Милурит и Аденурик, както и други с алопуринол и фебуксостат. И в двата случая наблюдавам бързо намаляване на стойностите и подобряване на общото състояние на пациентите. Трябва да се знае, че те предпазват и от бъбречнокаменна болест.