Каква е разликата между мултикукър и еър фрайър? Мнения: Кой е най-добрият и как се готви с всеки от тях? Кое е по-добре да вземем и за какви случаи?
Два модерни уреда освобождават домакинята от позицията й над печката, дори от нуждата да стои в кухнята. Това са мултикукър и еърфрайър.
Правят се опити за обединяването им в едно за максимална компактност и пълна функционалност. Засега постижението е една тенджера с два капака. Мултикомбинацията се предлага под марките Instant Pot и Ninja Foodi.
Как се съвместяват функции в една тенджера | |
---|---|
Начин на използване | Как готви |
Капак за под налягане | под налягане, на пара, бавно, подквасване, втасване, поддържане на топлина |
Капак за пържене | пържи с горещ въздух, пече, грил, изсушава |
Без капак | сотира (запържва) |
Пълната комбинация струва над 400 лв, по-скоро приближава 600 лв, и засега не дава голям избор сред марки и модификации. Потребителят по-често е изправен пред решението: мултикукър или еър фрайър?
Разлика между мултикукър и еър фрайър
И двата са модерни уреди за автоматизирано готвене. Най-общо бихме сравнили мултикукър с тенджера, еър фрайър – с тиган. В едното се вари, в другото се пържи.
Contents
Кога се ползва мултикукър?
Мултикукър трябва при течните консистенции – за супи, ястия със сос. Мултикукърът вари – бавно или бързо, под налягане и на пара. Това е основната функция.
Мултикукър пържи, но с мазнина (поне минимално количество) и пече. Някои модели нямат изричен режим за пържене, но други техни програми за пригодими за тази дейност.
Допълнителни функции на някои мултикукъри са сушене на плодове и ядки, втасване на тесто, подквасване, запарване.
Предимства на мултикукъра спрямо еър фрайъра
Еър фраъйрът пържи и пече. Останалите „способности“ на мултикукъра са непостижими за него. Опитват се да го пригодят за повече дейности, като му купуват аксесоари, подложки и приспособления, които се влагат в кошницата.
Мултикукърът е незаменим за основни ястия от нашата кухня като боб, яхния, супа, гювеч. Той икономисва време. Не е нужно работата му да се следи. Няма риск от загаряне. Позволява здравословно готвене с малко мазнина, бавно готвене на ниска температура и на пара.
Недостатъци на мултикукъра спрямо еър фрайъра
Мултикукърът пържи, но по „старата“ технология. Той не пържи с горещ въздух, както еър фрайърът. Затова се нуждае от поне малко мазнина или има риск храната да се изсуши и да се залепи за съда.
Кога се ползва еър фрайър?
Основната функция на еър фрайъра е пърженето с горещ въздух. Това значи обработка на храната без никаква мазнина или с 1 лъжица за вкус (но не е задължително). Уредът пече месо, пиле, риба, баница, тиква и други храни, за които трябва фурна.
Предимства на еър фрайъра спрямо мултикукъра
Купуваме еър фрайър, за да пържим здравословно. Това е правилният избор за потребители, които предпочитат пържена храна и често приготвят такава. Храната се обдухва от всички страни, обработва се равномерно и няма нужда от обръщане.
Пърженето с горещ въздух е алтернативна технология, която изключва добавянето на мазнина. Това е отделен, различен метод на готвене, който не съществува при мултикукърите. Мултикукърът и еър фрайърът пържат по различен начин и вкусът е различен.
Преимущество на еър фрайъра е запичането с вкусна златиста коричка. Мултикукърът запича, но златистата коричка е достижима само за комбинираните уреди, които имат отделен капак за еър фрайър.
Мултикукър и еър фрайър в едно
Мултикукърът не пържи като еър фрайър, нито неговото „пържене“ се доближава до качествата на другия уред. Затова са измислени комбинирани уреди, които представляват един съд (тенджера) с два капака. Единият капак е мултикукър, другият капак е еър фрайър.
Комбинираният уред покрива всички технологии и елиминира от кухнята тенджери под налягане, уреди за пара, уреди за квасене и др. Тенджерите и тиганите остават в миналото. В уреда се варят и яйца, чай, овесени ядки… Няма „не може“.
Недостатъци на еър фрайъра спрямо мултикукъра
Еър фрайърът има тясна специализация и в това е неговият недостатък. Дори на собствен терен – пърженето, той губи. Има храни, които стават вкусни, само ако са изпържени в много мазнина, например понички и бухти. Те ще станат в мултикукъра, но няма да станат в еър фрайъра. Дори пържените филийки стават твърде сухи от горещия въздух.
Кои са най-добрите модели мултикукъри?
Подбрахме модели мултикукъри и еърфраери, които са премирани от потребителите като най-търсени и любими.
- Tefal CY505E30 One Pot – уред, който готви по 25 начина (има 25 автоматични програми), готвене под налягане с пълна херметизация. Мощност от 1200 W, обем на съда 5.8 л (4-чл. семейство), функция задържане на топло ястие до 24 ч. и отложен старт до 24 ч. Добавена кошница за варене на пара. Цена 169 лв;
- Tefal Cook4Me+ Connect CY855830 – 150 запаметени рецепти с инструкции, 6 режима на готвене, смарт приложение. Мощност от 1600 W, обем на съда 6 л, керамично покритие на тенджерата. Отлични потребителски отзиви. Цена 670 лв;
- Ninja OP500EU – тенждера под налягане с еър фрайер в едно. Готви по 9 метода, функция бавно готвене, сушене, подквасване и др. Мощност 1460W, обем на съда за готвене 7.5 л (6-чл. семейство), съда за пържене с въздух – 4.5 л. Дигитален контрол. Цена 566 лв.
- Philips HD2151/40 All-in-One – готви по 35 автоматизирани програми + възможност за персонализиране на рецептите. Има бързо готвене, под налягане, сотиране, задушаване и др. Мощност от 1000W, капацитет на съда 5 л, приложение NutriU. Цена 387 лв.
- Silver Crest 2 в 1 – готви по 12 програми. Мощност от 1000 W, капацитет на съда 5.6 л, отложен старт. Цена 159 лв.
Най-евтиният мултикукър на пазара към момента е Rosberg RP51985E5 с 10 програми, мощност от 780 W и обем от 5 L на цената от 72 лв.
Най-висока цена отбелязва интелигентният Xiaomi 39194 с 8-инчов сензорен екран, обем от 2.2 L и мощност 1700 W на цената от 1906 лв.
Кои са най-добрите модели еър фрайъри?
- TEFAL Ultra Fry Digital EY111B15 – готви по 8 автоматизирани програми. Технология Ultra Fry за 99% по-малко мазнина. Moщнocт 1500 W, обем на съда 5 L (цяло пиле), кошница с незалепващо покритие (подхожда за съдомиялна), таймер за 60 мин., звуков сигнал при приключване на програмата. Задаване на темп. 80 – 200 °С. Управление през Wi-Fi и смарт приложение. Дигитален дисплей. Цена 243 лв;
- Philips Essential Collection – готви по 7 автоматизирани програми. Технология Rapid Air за 90% по-малко мазнина. Автоматично изключване и сигнал за готовност. Поддържане на топлина. Moщнocт 1400 W, обем на съда 4.1 L, интуитивен и модерен дизайн, таймер за 60 мин., темп. регулация до 200 °С. Тъч скрийн. Цена 227 лв.
- Ninja AF160EU – готви по 6 автоматизирани програми. Технология за до 75% по -малко мазнини. Мощност 1750 W, капацитет от 5.2 л, температурен контрол до 240 °C. Удобства като основа против плъзгане, цифров панел. Цена 274 лв.
- Silver Crest S-18 – готви по 8 автоматизирани програми. Технология за до 95% по -малко мазнини. Мощност 2400 W, капацитет 8 л, темпер. контрол до 200 °C. Допълнения като тъч стийн, защита срещу преграване, таймер, прекъсване на програма, запазване на топлина, крачета срещу приплъзване. Цена 145 лв.
- Oliver Voltz OV51980Q – готви по 8 автоматизирани програми. Мощност 1500 W, обем 5 л (поема цяло пиле), темпер. контрол до 200 °C, незалепващо покритие за съдомиялна. Управление през Wi-FI с програма TUYA smart App. Допълнения като таймер, индикатор за работа и за завършване на готвенето, LЕD диcплeй, неръждаем вентилатор, студена дръжка, гумирана основа.
Най-евтиният фрайър на пазара към момента е DECAKILA в обем 2 L и мощност 1000 W за цената от 66 лв.
Най-висока цена отбелязва PHILIPS Combi XXL HD9880/90 с обем от 8.3 L и мощност 2200W с цената от 1156 лв.
Вижте и ТОВА: Конвектомат за вкъщи. Мнения. Разлика между конвектомат и фурна. Цена на домашен конвектомат. Какво е битов и какво – професионален?
Видео: Сравняване на два модела Инстант Пот – комбинация с еър фрайър.
Марта Савова е журналист и писател, специализиран в областите здравеопазване, технологии и наука. С над 20-годишен опит в сферата, тя е публикувала множество изследователски статии и има страст към споделянето на знания. Марта е редовен сътрудник на различни медии.
Ариели са по 100 лева, аз съм доволна.
Инстант Пот си струва като цена за два уреда. Практично е това с втория капак. Нинджите и те имали двоен уред.
В мултикукър стават по-варени нещата, няма го ефектът на фурната да позапече отгоре. На моите не се хареса.