Разлика между конвектомат и фурна. Конвектомат за вкъщи. Мнения за конвекторна фурна. Цена на домашен уред (битов или мини).
Ще започнем с мненията, защото те са най-ценни (също вижте и по-долу във форума ни, там има още отзиви). После ще продължим с представяне на най-добрите конвектомати за вкъщи.
Конвектомат за вкъщи. Мнения
Конвектоматите за вкъщи се коментират във форумите от около 10 години. Професионалистите са категорични, че работят бързо и чисто, храната става вкусна и сочна. За комерсиални цели тези уреди са незаменими, въпреки високата си цена. Те поддържат прецизно премерена температура и влажност, се подчертава от потребителите.
Конвектоматите не се изтъкват като незаменими уреди, за разлика от мултикукърите. Запознатите настояват, че скъпият прохесионален уред има смисъл, само ако ще се готвят разнородни ястия. За еднотипните вършат работа и хубавите конвекторни фурни. Всъщност под израза „конвектомат за вкъщи“ се разбира именно конвекторната фурна. Другото е главно за промишлени цели и за ресторанти.
Почти не се критикуват модели, но при възможност за избор се препоръчват тези с повече програми. От едно мнение разбираме, че книжката с рецепти и програми на добрите уреди гони 300 страници.
Вижте още мнения за конвектомати и оставете и вие своя отзив ТУК в нашия форум с коментари!
Конвектоматът е оборудване за професионални кухни, което ползва различни режими на готвене. В обикновения случай съчетава пара и конвекция.
В последно време се появиха битови конвектомати и това е бъдещето. Засега тяхната стойност е съществено над другите битови уреди и не се различава много от професионалната техника. Причината е, че конвектоматът е високо автоматизиран, с програмирани режими и удобен интерфейс.
Днес професионалните кухни задължително работят с конвектомат. Уредът има някои ключови преимущества (таблица) пред своите предшественици.
Особености на конвектомата | |
---|---|
Качество | Характеристика |
Ефективност | готвят се до 10 вида храни едновременно без смесване на вкусове и миризми |
Икономичност | икономисва вода, газ, ток и време – фината регулировка на температурата и влажността съкращава времето за приготвяне |
Изгодност | минимизира персонала – автоматизацията намалява нуждата от участие на човешки ресурс и позволява да се обслужат повече гости |
Полезност | Храната съхранява витамините, микроелементите и естествените си сокове |
Практичност | Храната не се разбърква и докосва по време на готвенето, а използваният режим може да се съхрани за следващ път |
Какво е конвектомат?
С прости думи конвектомат е фурна за много тави, като в тавите се слагат различни по вид храни. Спокойно се съвместяват риба, месо и тестени изделия. Миризмите не се просмукват в другите ястия, защото съдовете се обвиват с пара. Тази функция позволява да бъде сготвено едновременно и бързо за много клиенти.
Contents
Разлика между конвектомат и фурна
Способни сме да изтъкнем доста различия, например размер и цена. Но има едно ключово – методът на готвене.
Конвектоматът е универсална фурна, която съвместява два метода на готвене – провокирана конвекция и обработване с пара.
Конвекция значи циркулация на топлина от нагревателни реотани с помощта на вентилатор. Този режим се ползва самостоятелно за изпичане на хляб или месо.
Режимът за пара позволява деликатно да се приготвят ориз, риба, зеленчуци, като в същото време се съхранят структурата и полезните им с-ва.
При комбиниран режим – пара и горещ въздух, се получават сочни, ароматни, с минимум загуба на естествени сокове блюда. Впрочем изсушаването е неизбежно при термообработка по други начини.
Терминът “конвекция” се ползва при обикновените фурни, за да се обозначи наличието на вентилатор. Това не е правилно. Всички фурни ползват конвекция – циркулиране на сгорещен въздух. Само че класическите с реотани разчитат на естественото движение на въздуха, а другите го движат принудително с помощта на вентилатор.
При конвектомата също има принудителна конвекция – движение на горещ въздух. Но освен това има готвене на пара и трета възможност за комбиниране на конвекция с пара.
Разлика между конвектомат и еър фрайър
Конвектоматът е вид фурна и се интересуваме по какво се отличава от другите видове фурни. Еър фрайърът можем да сравним само с електрически грил. Уредът е електрически грил с принудителна конвекция – тоест вместо храната да се готви от естествено движещ се горещ въздух, тя се готви от принудително движещ се от вентилатор.
Очевидно няма място да сравняваме конвектомат с еър фрайър и по другите показатели. Те дори са противоположности. Например конвектоматът е уред за готвене на голямо количество храна едновременно, а еър фраерът е компактен уред за малки количества.
Видео:
Коя цена е добра и откъде се купува?
Цената на оборудването зависи от няколко параметъра. Моделите на ток са по-евтини от газовите си аналози. Но газовите са с повишена производителност.
По начина на образуване на пара конвекторите са с парогенератори и инжекционни (водата се впръсква върху нагревателя). Инжекционните се обслужват по-лесно, ако водата е твърда и се образуват много накипи.
Големите обекти по-често избират конвектомати от германските марки Rational, Convotherm и италианските Unox, Electrolux. Тези уреди са надеждни, с дълъг живот и набор от допълнителни функции. Цената на такива агрегати е петцифрена сума. Достойни модели могат да се придобият и за сумата от 5 000 до 10 000 лева.
Конвектомати се предлагат от онлайн-магазини за оборудване на обекти за обществено хранене, както и при физическите фирми – търговци на такава техника.
Цени на конвектомат втора ръка
Високата цена на този тип уреди насочва една група потребители към пазара на употребявани стоки. От форумите бързо се научава, че този подход не е за препоръчване. Проблемът с конвекторите е, че те се купуват, за да се ползват „с пълна пара“, тоест да се товарят максимално. Затова и сравнително нови уреди вероятно са амортизирани.
В ОЛХ, Базар и други сайтове за частни обяви има богат набор от предложения. Цените започват от около 1000 лв. Ако има по-ниски предложения, то често са без снимка или уредът на снимката не изглежда добре. Има втора ръка и скъпи машини, от порядъка на 7000 – 14 000 лв.
Към момента изборът на втора ръка техника е извънредно голям, след като при ковид-пандемията затвориха доста обекти за обществено хранене.
Цени на нов конвектомат
Параметърът, по който се оценява най-напред конвектоматът, това е колко тави поема, тоест броят на неговите нива. Грубо погледнато, едно ниво струва около 1000 лв. Например, 5 нива: 4200 – 5300 лв, 7 нива: 5700 – 7400 лв, 10 нива: 9400 – 11200 лв. Цените са почерпени от сайта на търговец на конвектомати.
Освен това цената се влияе от това дали конвекторът е механичен или автоматичен, какво е качеството на дисплея, какви режими и датчици има и т.н. Така ориентировъчната цена от около 1000 лв на тава може доста да се надскочи. Например дигитален уред на газ с 6 тави може да струва 10000 лв.
Конвектомат Рационал
Под тази марка се продават разни уреди – механични и дигитални, с различна големина и функционалности. Привлича вниманието моделът iCombi Pro, който познава всички технологии за готвене, вкл. поширане и опушване.
Особеност на iCombi Pro е, че определя количеството на продуктите, различава единичната големина, състоянието и други параметри, по които избира идеалният метод за готвене и температура. Така храната остава сочна вътре. Функцията се допълва от патентована система за ежесекундно измерване на влажността и прецизното й изменение чрез добавяне или отнемане на пара.
Конвектоматът р iCombi Pro разва и с иновативна система за самопочистване, което се прави междинно за 12 минути. Така уредът се зарежда с ястия едно след друго без риск от смесване на миризми.
Един от вариантите на този модел за 10 тави струва 14 450 лв.
Мини конвектомат
Мини уредите са за две или три тави, като старанието е уредите да се поевтинят максимално, за да паснат за домашната кухня. Някои марки успяват да паднат под 1000 лв. Например KSK721210M е 700 лв. В Технохит има модели на Електролукс по 1500 – 1800 лв, на AEG по 1400 – 2000 лв.
Мини уредите нямат пълният набор от функции на професионалната техника. Обикновено са с механично управление, но все пак имат дисплей и таймер. Някои модели се изключват автоматично, когато се отвори вратата, или им се изключва парата. Другите „екстри“ са по-скоро битови – защита от деца, студена врата и др.
Битов конвектомат за вкъщи
Някои от мини конвектоматите, които визирахме по-горе, напълно удовлетворяват нуждите на едно голямо домакинство. Те готвят две или три ястия едновременно, без смесване на вкусовете, сравнително бързо и качествено. Ориентирайте се по цената. Има и професионални мини уреди, които въпреки компактния си размер не са от евтините, защото са автоматизирани и с много програми.
Конвектомат за закуски
Това е разговорно определение на уреди, които са специализирани в изпичането на тестени и сладкарски изделия. Те се различават от останалите по вида на програмите – приоритетно насочени към този вид храни. Обичайният размер на тези уреди е за 4 – 5 тави. Цената зависи от марката и функциите, но от частните обяви спокойно може да се закупи за около 1200 – 2500 лв.
Конвектомат за вграждане
Модели за вграждане се произвеждат малко и по-трудно се намират. Те са компактни, основно за битова употреба.
Пример за подобен домашен уред е моделът Neff – C15DR02NO, който има 20 автоматизирани програми и Shift Control за бърза навигация. Дисплеят е цветен с Touch Control. Автоматично предлага температура. Сред допълнителните фунции е премахване на варовик, меко затваряне, аларма и др. Цената на този уред е около 3000 лв.
Конвектомат ЕКА
Производителят е Tecnoeka, Италия. Изработва оборудване за едновременно приготвяне на разни блюда – от морски дарове до сладкарски изделия. Въздействието е от пара и конвекция.
Компанията произвежда конвектомати в различни размери и с различни нива на мощност, което позволява да се избере точният модел за кафе, бар, ресторант или стол за обслужване на голямо количество посетители.
Моделите ЕКА са в четири серии – Evolution и Millennial с подразделенията Smart Cooking, Black Mask и Touch Screen Cooking. Всички те са адресирани към ресторанти, пекарни и други предприятия – професионално приложение.
Определят ги като надеждни, с високотехнологични решения и оптимална производителност, докато използването е просто.
Цената на сладкарските конвектомати варира грубо от 5000 до 20 000 лв, а на готварските – до 30 000 лв.
Газов конвектомат
снимка
Газовите конвектори заемат първите места в световните сравнителни класации за добри и ефективни уреди. Те искат по-голяма първоначална инвестиция, но след това се изплащат от разликата в консумацията. Но в последната година газта вече не е най-евтиното гориво, така че този въпрос се поставя под съмнение. Все пак газовите конвектомати са по-скъпите модели.
Тави за конвектомат
Важна част от уредите са тавите за него. Те са изработени от различни материали, като по-важно е покритието – то да бъде незалепващо. Като форма тавите са плътни, перфорирани и скари. Продават се заедно с уреда, а отделно се закупуват допълнителни тави за професионални цели според точните нужди. Цените зависят от материала, покритието и размера, като се движат в широк диапазон от 40-50 лв до няколко стотин лева.
Други спомагателни видове оборудване
Стойка за уреда, количка за тавите, душ за измиване – това са основните типове аксесоари, без които конвектоматът не може. Аксесоарите и помощното оборудване се продава от същите фирми, които предлагат и конвектомати.
Как се готви с конвектомат
Конвектоматите се рекламират като уреди са създаване на готварски шедьоври. Всъщност готварски способности не са толкова нужни. По-важното е да се опознаят функциите на машината и начина й на работа. Моделите имат свои особености и дебели книжки – ръководства, които трябва да се прочетат.
Първата работа след закупуване на конвектомат е да се запознаем с принципа на работа и устройството.
Второто нещо е да се опознаят режимите за готвене. Основно конвектоматите съчетават пара със сгорещен въздух. Този метод изисква немного време и минимално човешко участие. Процесът е полуавтоматизиран.
Режими:
- Обработка с пара – създава идеални условия за приготвяне на храна, за която искаме да запази външния си вид и полезните си качества. Максималната температура е 100°С. Следователно на пара се готвят зеленчуци, риба, месо за диетично и детско хранене.
- Конвекция (горещ въздух) – подхожда за запичане и пържене. Въздухът се загрява до 270°С. Продуктите се обхващат равномерно. Образува се апетитна коричка, под която се съхранява сочността на сърцевината. Но внимание. При прекалено плътно запълване на камерата времето за приготвяне се увеличава и тогава не се образува хрускава коричка.
- Комбиниран режим от конвекция и пара се ползва за зачервено изпичане и апетитни втори блюда. Съчетава се оптимално ниво на влажност и температура до 250°С, която способства за равномерно запичане без загаряне. Комбинираният режим изключва загуба на тегло на храната, предотвратява изсъхване и готви равномерно.
Допълнителна опция е нискотемпературна пара за нежни мусове и десерти, пастьоризация и др.
Още информация и източници на английски: Каква е разликата между конвектомат и обикновена фурна? * Какво може да прави един конвектомат? * Как се готви с конвектомат? Как се работи с него?
Обучение за работа с конвектомат (+ видео)
Професионалистите казват, че за да се усвои работата с конвектомат, не е достатъчно да се прочете инструкцията. Ето защо някои фирми предлагат специализирано обучение, при което предават тънкостите в готвенето на този съвременен уред. В интернет се намират отрязъци от проведени мастер-класове от знаменити готвачи, както и рецепти за работа с конвектомат.
Видео:
Маргарита Алексиева е утвърден редактор в здравните и техническите рубрики на множество национални и регионални всекидневници и седмични издания. Завършила е медицинска техника в ТУ. С над 30-годишен опит в журналистиката, кариерата ѝ започва през 1992 г. През последното десетилетие тя се специализира предимно в областите на здравеопазването, медицината, техниката и актуалните новини в сферата на общественото здраве.
Намирам почистването на уреда Тефал Easy Fry за малко трудоемко, особено ако съм готвила мазни храни. Понякога ми се налага да разглобявам някои части, за да ги измия добре. Освен това, въпреки че резултатите са вкусни, не мога да кажа, че са напълно идентични с тези от традиционно приготвените ястия, особено що се отнася до месото.
От друга страна, мога да отбележа многофункционалността на конвектомата. С различните автоматични програми успявам да приготвям разнообразни ястия – от хрупкави пържени картофи до сочно пиле на грил. Харесва ми, че мога да готвя на няколко нива едновременно, което спестява време. Капацитетът от 20л е напълно достатъчен за моето 4-членно семейство.
Нов Рационал 10 тави, но по-стар модел отпреди 5-6 години може да се вземе за 12 – 13 хиляди лева. Трябва да се търси внимателно, не са чак толкова скъпи!
Продавам немски конвектомат от затворен ресторант за 7 тави, отлично състояние и обслужен, Марката е Елома, може да видите снимки имам в ОЛХ.
Много искам такъв за вкъщи, проучвах модели и цени и засега не съм се решила, но според мен за около 2000 лв мога да купя добър домашен уред, какво мислите?