Витамин B12 може да се приема по три основни начина, като всеки има своите предимства според конкретните нужди на организма. При критичен недостиг най-ефективен е инжекционният път – витаминът се въвежда мускулно във високи концентрирани дози. За хора с умерен дефицит се препоръчва вътрешният прием на добавки, като особено ефективна е течната форма на витамина, макар че капсулите също са добра алтернатива. При здрави индивиди, които нямат сериозни отклонения, достатъчен е приемът чрез храната – основно от месни продукти.
Колко време се пие витамин B12
Продължителността на приема зависи от няколко фактора, включително първоначалното ниво на дефицит и цялостното здравословно състояние. При нормални обстоятелства, здравият възрастен човек се нуждае от около 2.4 микрограма B12 дневно. При установен дефицит обаче може да се наложи прием на много по-високи дози – до 3000 микрограма дневно, докато не се възстановят нормалните нива. Важно е да се знае, че максималната безопасна дневна доза е около 6 микрограма, освен ако лекар не е предписал по-висока доза за лечение на конкретно състояние.
Пълнее ли се от витамин B12
Връзката между витамин B12 и телесното тегло е тема на множество дискусии, но научните доказателства за пряка връзка са оскъдни. Интересното е, че някои изследвания свързват ниските нива на B12 със затлъстяване, макар че дефицит се среща и при хора с нормално телосложение. При венозно приложение на витамина понякога се наблюдава повишаване на апетита, което косвено може да доведе до наддаване на тегло. Съществува и теория, че дълготрайният прием на витамина всъщност може да възпрепятства напълняването, но това все още не е научно доказано.
Vitamin B12 мнения
Потребителите споделят разнообразни впечатления от приема на витамин B12. Много хора, особено тези, които следват здравословен начин на живот, съобщават за подобрена енергичност и общо благосъстояние. Течната форма на витамина получава положителни отзиви заради бързото усвояване, въпреки че понякога е трудно да се намери на пазара. Във форумите се води оживена дискусия относно необходимостта от добавки с B12, като някои потребители препоръчват повишено внимание към противопоказанията, независимо че става въпрос за витамин.
ВАЖНО: Вижте още мнения за Витамин Б 12, оставете и своя отзив или просто попитайте ТУК, в нашия форум с коментари!
B12 инжекции, мнения
Мненията относно инжекционния прием на B12 са разнопосочни. Някои ентусиасти в здравословното хранене предпочитат този метод, смятайки го за най-ефективен начин за бързо попълване на витамина. Тези хора често си набавят ампули и сами провеждат периодични курсове на лечение. Медицинските специалисти обаче предупреждават, че подобна самоинициатива крие рискове. Споделят се случаи на странични ефекти като зачервяване, сърбеж и болка в мястото на убождане, понякога дори появата на обриви, които могат да персистират с месеци.
Витамин B12 ампули може ли да се пие
Възможността за перорален прием на B12 от ампули зависи от конкретната форма на витамина. Хидроксикобаламинът например може да се прилага само мускулно или венозно, докато цианкобаламинът позволява и подкожно приложение. В последно време на пазара се появиха специално разработени течни форми за пиене, които показват добра усвояемост. Особено ефективен е метилкобаламинът, който често се използва в съвременните хранителни добавки. Важно е да се отбележи, че макар пероралният прием да е най-малко ефикасен за преодоляване на сериозен дефицит, той остава предпочитаният метод при отсъствие на сериousness заболявания поради своята безопасност и удобство.
За какво най-вече помага Витамин Б12 и какво е неговото действие? Как точно се приема? Какви мнения съществуват за приема на течен витамин? Какви са неговите противопоказания, дозировка, дневна доза и предозиране
Човек се стреми да се задържи здрав и да забави стареенето, но рядко му се удава без качествено и оптимално хранене. В днешно време това рядко е възможно, поради което вече задължително допълваме с витамини и елементи. Достатъчно е да подадем само едно биоактивно вещество, за да усетим разликата – ставаме по-активни, по-енергични и млади.
Сред нужните, недооценявани доскоро витамини и Б12.
Как да определим дефицита, без да си правим лабораторно изследване? Ще помогне следната таблица.
Белези на недостиг на В12 | |
---|---|
сфера в организма | последствия |
кръвотворене | потискане на процеса в костния мозък, анемия |
нервна система | потиснати рефлекси, когнитивни трудности и деменция, депресия, раздразнителност |
разстройване на чувствителността | загуба на усещането за вибрация, нарушено обоняние, нарушена чувствителност от сухожилните рецептори. Възникват парене, мравучкане, боцкане и др. белези на парестезия |
език | глосит е неприятно последствие, съпроводено с болки, изменения на текстурата и цвета, поява на сърбеж и боцкане в устата, възпаляване и петна по езика |
кожа | хиперпигментация, витилиго, жълтеница. При липса на В12 кожата е бледа и леко жълтее – поради |
общо състояние | умората и постоянната слабост са сигнал, отново заради еритроцитите, които не доставят нужния кислород, развива се хипоксия, човек е сънлив, задъхва се и му се завива свят |
увреждане на зрителен нерв | зрението става дефокусирано и неясно, прогресивно намалява способността за виждане. Това е оптична невропатия, породена от нарушено предаване на импулси от очите към мозъка |
Contents
За какво помага витамин В12
В12 е биоактивен елемент, който получаваме единствено чрез храната. Ако не се храним добре, не го получаваме. Оттам нататък имаме проблеми с нервните клетки и клетките на кръвта, със синтеза на ДНК и разграждането на мастни к-ни.
Невероятно, но недостигът на Б12 рефлектира върху ключови механизми в тялото ни и е способен да ни отвори огромни проблеми.
- Участва в синтеза на хемоглобина, левкоцитите, еритроцитите и др. формени елементи на кръвта;
- Хубавите (и достатъчно) левкоцити влияят на имунитета, те се борят с патогените и отделят остатъчните продукти от разрушаването на стари тъкани в тялото;
- Чрез хемоглобина и еритроцитите В12 поддържа нужното ниво на кислород в кръвта, а оттам повлиява работоспособност, действие на мозъка, работа на органите – на всичко му трябва кислород;
- От този витамин зависи доколко сме устойчиви на стреса – дали ще издържим или ще се сринем, а може би ще развием психическо отклонение;
- Осигурява изработката на мелатонин, следователно дирижира и нашия сън. Ако не ни достига В12, няма да спим достатъчно и няма да се адаптираме към промени във времето и режима;
- Нормализира налягането в съдовете, снижава холестерола и само това му действие ни стига, за да го ценим и допълваме – днес кой не страда от подобни проблеми;
- Има отношение и към зачеването, защото активизира сперматозоидите и повишава качеството на семенната течност;
- ДНК и РНК пренасят генетична информация във всяка от клетките ни, но на тях им трябва и Б12;
- Участва в метаболизма на основните вещества, разграждането на протеините и всички анаболни процеси;
- Образува обвивките от миелин на нервните клетки, което подобрява чувствителността и предаването на импулсите;
- Качеството на обменните процеси виждаме върху лицето и косата си. Досещаме ли се, че имаме косопад или обриви заради липса на един витамин;
- В12 се бори с анемия и малокръвие, благодарение на него въобще са открити тези заболявания.
Ще спрем дотук, защото само 2-3 от изброените ефекти ни стигат, за да се убедим в ползите от витамин В 12. Виждаме, че неговото допълване е необходимо. Но е важно да го правим правилно, а не стихийно. Витамин В12 най-добре се усвоява в съчетание на фолиева к-на. Не случайно големите компании за добавки предлагат двата витамина в обща опаковка.
Сполучлив вариант е да се приема ТОВА: Течен Витамин B12 3000 мкг и фолиева киселина.
Как се приема витамин В12
Можем да го пием, да си го инжектираме или да чакаме за получаването му по естествен път – през храната. И трите начина имат своето място при отделни обстоятелства.
- При критичен дефицит използваме инжектиране на големи концентрирани дози.
- При сравнително поносим дефицит е по-добре да приемаме вътрешно добавки с В12, като по-силната възможност е течен витамин, но може да го взимаме и на капсули.
- За хора без сериозни отклонения е достатъчно да се хранят с В12-съдържащи (главно месни) храни.
Дозировка
По отношение на дозирането ще срещнете най-различни цифри, някои от които противоречиви. Причината е, че има разни показатели – колко витамин трябва на ден за здрав и за болен човек и отделно колко витамин трябва да се взема дневно при изразен дефицит. Това са различни параметри, които не трябва да объркваме.
Първо, колко е нужно на ден за здрав човек.
Точната дозировка зависи от особеностите на организма, по-долу дадените микрограми са осреднени по възрастови групи. Те показват минимума като необходимост.
- Бебетата от раждането се нуждаят от В12. Абсолютното количество е малко – едва 0.5 мкг на ден, но ако отчетем размера на тялото, ще осъзнаем, че най-малките се нуждаят от най-много В12 (на кг тегло).
- Децата с растежа си свалят нуждата от В12 и това е процес, който върви до пълнолетие. До 3 г. нормата е 0.9 мкг, до 8 г. става 1.2 мкг, до 13 г. става 1.8 мкг и до 14 г. се коригира на 2.4 мкг. Отново отнесено към теглото в тези възрастови групи разбираме, че дозата се показва с малко, докато организмът значително расте.
- От 14 г. нататък човекът се смята за възрастен със стандартно потребление на 2.4 мкг В12 на ден. Само ако се грижим за още един организъм, ще ни трябват 2.7 мкг.
Дотук дадохме минималния праг. А какъв е максималния и след какво количество говорим за предозиране?
Дневна доза и предозиране
В12 е по-слабо изучен и засега няма много точно изследване на максимума. За момента е приет горен праг от 6 мкг на ден. Това количество със сигурност осигурява всякакви потребности, дори най-завишените.
Дневната доза е различна при изразени дефицити. Може да се наложи прием на 3000 мкг ежедневно, на курсове, докато се навакса установената липса. Това е стандартна доза при сериозни липси и за болни хора, поради което някои добавки се правят точно на такива дози.
В12 е в недостиг при две извънредни положения – ако се приема малко и ако не се усвоява. Първият случай е на вегетарианците, които не приемат месна храна, основен носител на Б12. Вторият случай е патологичен – поради заболяване се пречи на възприемането на витамина. Той постъпва в достатъчни количества, но се изхвърля навън. Злоупотребата с алкохол и никотин също редуцира нормалното усвояване.
Често дефицит се наблюдава и при спортистите, защото изнурителните тренировки изразходват в повече витамини и елементи.
Мнения за Vitamin B12
Пристрастените към здравословното живеене и към осигуряването на правилен баланс между веществата в тялото обикновено предпочитат инжектирането на В12. От коментари в социалните мрежи разбираме, че такива потребители смятат мускулното въвеждане на големи дози като оптимален и бърз вариант за попълване на витамина.
Тази група здрави хора закупуват ампули и сами си инжектират витамина на периодични курсове. Специалистите оценяват подобни действия представляват крайност, която създава и риск за здравето. Споделя се за негативи, които ще опишем по-долу в раздела за опасностите от предозиране.
Извън тази крайност стоят разумните потребители, които предпочитат да пият витамина. За течния има положителни отзиви, защото дава бързо запълване на липсите. Единственият проблем е трудното намиране на течни препарати в ампули за пиене, но в момента има такива на пазара.
Във форумите много се дискутира и дали въобще има нужда да се пият добавки с В12. Някои са твърде предпазливи и напомнят за противопоказанията, нищо че В12 е просто витамин.
Оставете и вие отзив и вижте мненията на много други хора ТУК в нашия форум за витамина, или напишете нещо директно във формата за коментари по-долу!
Има ли противопоказания Витамин В12?
Някои хора смятат, че щом е витамин, В12 не вреди. До голяма степен е вярно за течната форма и капсулите, но инжектирането е различно – то има и негативи. В зоната на убождането има риск от зачервяване, сърбеж, болезнени усещания. Има случаи на обриви след няколко инжекции. Такива реакции могат да се задържат и с месеци, могат и да се раздразват с времето. Някои са тежки – освен червенина, има мехурчета с течност.
Предозирането на Б12 носи риска от диария и отоци по тялото. Инжектирането рискува разстройване на храносмилателния тракт, дискомфорт и болки в стомаха. Положителен момент е, че тези негативи се коригират с безрецептурни препарати.
- Сериозни негативи от инжектиране на Б12 са мускулни спазми, изтощение, оток на краката, разстройване на сърцебиенето. Рядко се изпитват неврологични симптоми на краката – мравучкане, бодежи.
- По-слаби реакции: световъртеж, изменение на зрението, главоболие. В старческа възраст е възможно удебеляване на езика и затрудняване на речта.
Внимание! Опасните симптоми могат да възникват на фона на друго заболяване.
- В12 на инжекция е несъвместим с Н2-блокери, антибиотици, аспирин, противозачатъчни, потискащи протонната помпа. Ако взимате противовъзпалителни и особено колхицин, съобщете на специалиста. Колхицин намалява усвояването на В12.
Пълнее ли се от него?
Съществуват малко доказателства, че В12 води към промени в теглото – в която и да е посока.
Изследвания свързват ниското ниво на витамина със затлъстяването. Но и хора с телосложение в нормата имат дефицит на Б12.
Има теза, че дългото добавяме на витамина пречи на напълняването, но и това следва да се докаже. От друга страна при венозно въвеждане е отбелязван ръст на апетита и теглото.
Всички тези данни не са официални, нито сигурни.
Кой е най добрият витамин Б12
Витамин В12 има няколко форми, донякъде различни по строеж и метод на въвеждане. Например хидроксикобаламин се въвежда само мускулно и венозно, по други начини не се усвоява. Цианкобаламин може да се приеме и подкожно. Инжектирането осигурява добър прием, но е болезнено и неприятно.
Пероралното приемане – през устата, е най-малко ефикасният начин за попълване на дефицит, но при отсъствие на сериозни заболявания лекарите избират именно него. Ефикасността се повиши с пускането на течен витамин за пиене, което се усвоява много по-добре
Доста добре се усвоява метилкобаламин, който често се влага в биоактивните добавки с В12.
Добавки с В12 правят големите компании като Нау Фудс, Солгар, Натрол. Нау Фудс се отличава с качествени продукти на бюджетна цена. Има приятни форми като смучащи и дъвчащи бонбони и пастили със съдържание от 1000 до 10000 мкг. Таблетки на Солгар се разтопяват по езика, като са разчетени на база 1000 – 5000 мкг. Други компании предпочитат комплексните добавки, в които съчетават В12 с други витамини от В-групата.
Как да си набавим натурален витамин Б12?
Естественият начин за набавяне е чрез храната, но той не всякога е подходящ за човека. При голям дефицит трудно компенсира липсите.
Ще си доставим В12 с червено и пилешко месо, морска храна, яйца и произведени от мляко храни.
Днес са модерни напитките с В12 и други минерали и витамини като продукта на Девин и Д-р Вит.
Още информация и източници на английски: Мнения за Витамин Б12; * За какво помага? * Противопоказания.
Опасности от прекалено висок витамин Б12
Начинът на хранене на съвременния човек предполага дефицит, а не излишък от В12. Обаче при широкото разпространение на подобни добавки обяснява възможността от прекаляване.
Излишъкът от В12 е опасен! Води до сърдечна недостатъчност, белодробно отичане, съдова тромбоза – заради повишеното съсирване на кръвта. Учестява се сърцебиенето, появява се болезненост в зоната на сърцето, усилват се нервните разстройства. По кожата може да видим алергична реакция под формата на уртикария.
С огромно внимание приемайте комплекси с няколко В-витамина. При предозиране се разширяват съдовете, възниква мигрена и диспепсия.
При нормални обстоятелства максималното добавяне за ден би трябвало да бъде 3 мкг.
Ако приемате допълнително В12 и получите болезненост в сърдечната зона, тахикардия и нервна превъзбуда, спрете добавката и няколко дни приемайте големи количества чиста вода.
Тази мярка е достатъчна, за да се отстранят последствията от предозирането. Цианкобаламин е водноразтворим и се извежда с урината.
В някои сайтове се препоръчва приемането на активен въглен, но специалистите окачествяват подобен съвет като откровена глупост. Въгленът извежда вещества от червата, където няма В12.
Видео: анемия поради липса на В12 (на руски):
Марта Савова е журналист и писател, специализиран в областите здравеопазване, технологии и наука. С над 20-годишен опит в сферата, тя е публикувала множество изследователски статии и има страст към споделянето на знания. Марта е редовен сътрудник на различни медии.
В12 няма противопоказания, той е нужен на всички! Вреди безразборното пиене, но ако се приема нормално, къде е проблемът!
Моят опит с добавките показва да се изписват като лекарство, щото стават белѝ. Предозирала съм доста неща, дето ги мислех за безобидни. Сега витамин да е, питам личната и да ми напише дозата.
Това са крайни мнения за витамин В12, няма нищо опасно в инжекциите, аз си бия по 10 дни наред по една ампула и съм съвсем ОК.