Кои са най-добрите упражнения при диастаза. Тренировка за прибиране на коремна диастаза след раждане. Лечение на коремните мускули с и без операция. Симптоми, изследвания.
Диастаза представлява раздалечаване на мускулите по средната линия на корема поради разтягане на свързващото ги сухожилие. Случва се при износване на бебе, но има и други причини за него. Такова структурно изменение е не само козметичен дефект, но и заболяване със своите симптоми – болка, диспепсия, метеоризъм, запек, незадържане на урина при натоварване.
Диастаза на коремните мускули се лекува с точно насочено натоварване, лечебна гимнастика, масаж, кинезитерапия, а при тежки случаи – с абдоминопластика. Изменението не може да бъде оставено без внимание, защото атрофиралият участък се разраства.
Contents
Избрани упражнения при диастаза
Традиционните коремни преси с усукване и повдигане от кръста са силово натоварване, което прекалено натоварва двата вертикални мускула, разположени между ребрата и срамната кост. Подобни упражнения може да приключат с операция. Специалистите включват в гимнастическия комплекс само упражнения за страничните мускули от коремната преса. Централните са „Вакуум“ и страничен планк.
Упражнение №1: Вакуум
Вакуум е безопасно упражнение, което чрез прибиране на корема укрепва коремната преса, усилва притока на кръв и ускорява възстановяване на деформираните тъкани.
- Вдишайте дълбоко и „глътнете“ корема максимално, като се стараете да докоснете с корема си гръбнака;
- Задръжте дишането и останете с „глътнат“ корем, докато броите бавно до 30;
- Направете няколко кратки издишвания и се завърнете към стартовото положение.
Първите дни изпълнявайте в легнало полож., след това го правете на четири крака. Едва след известно време може да минете към изпълнение в изправен стоеж.
Таблица на видовете упражнения при диастаза
Ефективни упражнения при диастаза | |
---|---|
Вид | Конкретно изпълнение |
Бягане, спортно ходене | за поддържане на коремната стена се използва ортопедичен пояс за абдоминалните мускули |
Укрепване на коремната преса | включват се само упражнения за страничните коремни мускули, без силови натоварвания чрез усукване и повдигане на горната част на тялото |
Изометрични упражнения | Планк само в страничния му вариант |
Тренировка за тазовото дъно | упражнения от гинеколога Кегел |
Водни тренировки | плуване и лечебна гимнастика във вода, но без упражнения с висока интензивност |
Домашното лечение на диастаза е възможно, но рисковано. Има опасност ситуацията да се усложни поради погрешни движения или претоварване. Ако не ви е възможно да платите за ЛФК, поне тренирайте по насоките на специалист. Хубав вариант е тази програма за лечение на диастаза, която е базирана на видео уроци и лекции с указания. Тя е разработена в два варианта, като разширеният включва анализ на стойката.
Упражнение №2: Планк
Раздалечаването на правите коремни мускули е противопоказание за изпълнение на класически планк. При диастаза се използва само страничния вариант, при това той не се въвежда от самото начало. Използвайте след като сте постигнали някакво укрепване на мускулния пояс.
- Легнете надясно, като се опрете на задната част на предмишницата. Краката са изпънати, лявата ръка е на талията или положена на дясното рамо;
- Повдигнете таза, като се опирате на външната част на стъпалата, така че тялото да образува права линия;
- Останете неподвижно в това положение за 30 секунди, като усещате как мускулите на корем и седалище са в тонус.
За пълен курс упражнението се повтаря по 5 пъти за всяка страна.
Още в текста: Кои са най-добрите упражнения против диастаза на коремните мускули след раждане или по други причини. Какво значение има думата? Симптоми и снимки на коремна диастаза. Операция, изследвания, лечение
Упражнение №3: Котка
Имитирането на котешки движения укрепва гръбнака и прибира корема при диастаза.
- Застанете на колене, опрете се на дланите и изпънете ръцете;
- Вдишайте дълбоко и приберете коремните мускули, старайки се да ги приближите към гърба;
- Гръбнакът оформя дъга, шията и главата се отпускат надолу;
- Бавно издишайте и сгънете гърба на обратно, като оставите корема прибран.
Направете 8 и повече сгъвания/ разгъвания (броят зависи от усещанията ви).
Важна подробност: За по-бързо справяне с болката и другите ефекти от диастазата опитайте течен магнезий за пиене на ампули от „Допелхерц“.
Упражнение №4: Мост от таза
Това движение укрепва не само коремната преса, но тренира и мускулните групи от таз. Дъно. С това с снижава налягането, което съществува в коремн. кухина и натоварването върху разтегнатите мускули.
- Легнете на гръб, изпънете ръце и ги оставете да лежат на пода. Поставете стъпалата на пода, като сгънете краката в колене;
- Вдишайте, като леко стегнете коремната преса и повдигате таза, така че раменният пояс и ръцете да останат да лежат на равна повърхност;
- Бройте до 10 и се отпуснете на пода.
Започнете с 10 повторения и постепенно увеличавайте броя на движенията. С времето може да усложните това упражнение, като започнете да го изпълнявате на един крак (достатъчно е да измените малко началното положение, като поставите единия крак върху другия).
Упражнение №5: Кегел
Тренирането на тазовото дъно е задължителна част от лечението на родилна диастаза. Гинекологичното упр. стои самостоятелно – може да се изпълни извън тренировките, по всяко време на деня.
- Заемете удобно положение, например легнете на гръб;
- Сгънете краката. Разположението на ръцете е произволно – те не влияят на упражнението;
- Напрегнете мускулите на пиринеума, сякаш задържане урина. Усетете как добре се стяга тазовото дъно;
- Останете в напрегнато състояние до 10 секунди;
- Отпуснете се и направете още 10 такива такива движения.
Всеки ден се изпълняват по 25 такива миникомплекса – от сутринта до вечерта. Редовното използване на Кегеловото упражнение ускорява възстановяването на бялата коремна линия, връща тонуса на мускулите от перинеума и тазовото дъно и профилактира разместване на органите.
Упражнение №6: Протягане
Застанете на колене, опрете на пода двете длани. Стегнете корема, като едновременно изтеглите напред дясната ръка, а назад – изпънатия ляв крак.
За пълен курс са нужни 8 повторения и още 8 с противоположните крайници.
Упражнение №7: Свещ до стената
- Легнете настрани на пода близо до стената със свити към гърдите крака;
- Бавно се завъртете на гръб, като изправите краката и ги подпрете на стената;
- Подпъхнете под дупето възглавничка с дебелина до 10 см;
- Поставете ръце на корема и започнете да дишате равномерно.
Упражнение №8: С ластик
- Лягаме на земята, гърбът добре да прилепне към пода, ръцете лежат край тялото;
- Краката са сгънати в коляно, предварително сме „нанизали“ ластик;
- Вдигаме бедрата под ъгъл от 90° спрямо тялото и започваме да ги извеждаме встрани и да ги събираме – общо 20 пъти.
Видео: 5-минутен комплекс за диастаза
Бягане при диастаза
В началните стадии се постига съществено подобрение без натоварване на абдоминалния пояс. Оптималните видове активност са плуване, ходене и бягане.
Бягането е най-лесното нещо, което намалява диастаза след раждането. При наличие на противопоказания правете спортно ходене. За такова упражнение не трябват скъпи приспособления и специални навици. Може да се тича редовно с желание и малко издръжливост.
Полезно е да се тича на свеж въздух – не по улиците, а на стадион или в парк. Добре е да се запасите с добри спортни обувки и ортопедични стелки. Така ще пазите ставите и ще свалите напрежението от гръбнака.
Желателно е при бягане с диастаза да се слага пояс (ортопедичен), който да поддържа абдоминалната мускулатура.
Самомасаж на корема
Масажът дава сигнал на нервната с-ма, че коремът е в идеален тонус. С него се избягва загубата на чувствителност на кожата. Изпълнява се в удобно време, в края или независимо от гимнастиката. Дори изпълнен в друг ден, масажът на корема подобрява ефективността на упражненията. Чрез него се увеличава чувствителността на тъканите на корема. Препоръчва се горещо при цезарово сечение.
Масажът се изпълнява от седнало положение. Отначало с ръце поглаждаме коремните мускули, като използваме кръгови техники. Постепенно усилваме натиска. На трети етап започваме да пощипваме кожните гънки, все едно опипваме колко дебели са мазнините по корема. Обработваме кожата внимателно, така че да получи по-интензивна чувствителност.
При прекарано цезар. сечение, отначало масажирайте около оперативния шев, а по-нататък нежно минете към мястото на опер. намеса.
Значение на думата
Диастаза означава раздалечаване, образуване на междина между две части.
Диастаза на коремните мускули означава, че двата прави мускула покрай средната линия на корем (мислено минаваща през пъпа) са се раздалечили. Това се е случило, защото съединяващото ги сухожилие се е разтегнало.
Това е патология, засягаща 1% от населението. Физиологична диастаза се наблюдава при някои новородени, а придобита – при над 70% от бременните в последния триместър. Въпросът е, че някои бързо се възстановяват, а при други увреждането остава трайно. Към диастаза са предразположени жените с крехко телосложение, износилите повече от едно дете, мъжете над средна възраст с абдоминално затлъстяване.
Симптоми и снимки
Диастаза на коремните мускули се диагностицира при раздалечаване над 2 см.
Различават се следните степени: първа – до 5 см, втора – 5 – 7 см, трета – над 7 см.
Клиничната картина пряко зависи от степента на разтягане. Колкото по-изразено е раздалечаването, толкова по-тежка е симптоматиката.
- В началния етап единствената проява на диастаза е козметична – вдлъбване по мислената линия, която разполовява тялото. При стягане на мускулите се оформя жлеб, който разделя края на правите мускули.
- По-изразеното разтягане се съпровожда с дискомфорт, умерена болезненост в епигастриума и около пъпа по време на физически натоварвания, болки в кръста, затруднения при ходене.
- С прогресиране на заболяването се нарушава моториката на червата (метеоризъм, запек) и се появява гадене. При 66% процента от случаите на родилно разтягане се наблюдава дисфункция на мускулите на таза. Клинично това се проявява чрез спонтанно пускане на урина, което се провокира в момент на изкашляне или кихване.
При изразена диастаза се стига до атрофиране на коремните мускули, венозен застой в долните крайници.
Диагностиката не затруднява специалистите, тъй като диастаза и в началните етапи е видима. По-отговорната част от обследването е да се установят всички усложнения и негативни промени във вътрешните органи.
- Палпация на корема: непосредствено опипване на мускулите. Използва се следният тест: пациентът ляга на гръб, сгъва коленете и напряга коремните мускули. При това положение лекарят палпира края на мускулите и оценява ширината между тях. Този метод не е приложим при пациенти с наднормено тегло;
- Ултразвук на коремната стена: неинвазивно изследване, което визуализира деформацията и някои усложненията от нея като херния на предната стена и отпускане на коремните органи;
- Рентген: показва размера и взаимното разположение на вътрешните органи. При 84% от пациентите се наблюдава т.нар. гастроптоза или свличане на стомаха. Рентген се използва за диференциална диагностика със сходни по клинична картина заболявания;
- Лаборатория: само при усложнени състояния със съпътстващи заболявания. При обикновена диастаза кръвта и урината са без отклонения.
Стандартно лечение
Консервативна терапия и хирургично лечение – това са двата варианта, изборът между които зависи от продължителност на разтежението, неговата степен и тип.
При развитие на диастаза на фона на стомашно-чревни и белодробни патологии непременно се назначава терапия за основното заболяване.
В ред случаи се заема изчаквателна позиция:
- При новородени: решение за хирургично укрепване на коремната стена се взема след 6-месечна възраст при наличие на съпътстващи хернии и след 12-месечна възраст при съхранена диастаза и изразена клинична симптоматика;
- При родилки: наблюдението продължава не по-малко от 1 година след раждането. Разтягане до 8 седмици и в размер до 2.0 – 2.5 см се приема за физиологично. След това се предписва носенето на бандаж за 2 до 4 месеца.
Консервативното лечение се осъществява изцяло чрез лечебна гимнастика и масаж. То е допустимо при диастаза I степен.
В качеството на спомагателен метод се използва кинезитерапия. Пациентите спазват диета с цел нормална дефекация. Мускулите се пазят – без напрягане, без носене на тежести. Коремът се поддържа при кихане и кашляне.
Помощни терапии
Мануална терапия
След бременността жените често извеждат таза напред. При износване на детето телата са противостояли на гравитацията и са придобили ригидност в областта на гърди-кръст и седалище. Някои описват този навик да се стои като опъване на гърба и стягане на дупето. Ето защо при риск от диастаза и за заемане на правилна стойка са показани мануална терапия и други техники за релаксация. Целта е да се работи не само със засегнатите мускули на корема, но и с всички части на опорния апарат, така че те да заемат своето естествено положение.
Ежедневна активност
Важно е пациентките да се научат да изпълняват ежедневните си задачи без повишено налягане на кор. област. С други думи – да живеят с мисъл за пазене на корема.
Например ставане от леглото: вместо да се напрегне коремът, жената трябва да се обърне настрани и да си помогне с ръце, за да се тласне нагоре. Това касае и други нормални неща като вдигане и носене на детето, местене на тежки предмети, излизане от ваната. Важното е тежестта да не се предава към корема, а да се насочва към мускулите на краката и ръцете (пазим и кръста).
Стойка на тялото
Прегърбването е привична стойка за много хора, които са придобили този навик в училище. Но то е опасно, защото повишава налягането в кор. кухина.
Абдоминално поддържане
Използването на бандаж след раждането е полезно, но мнозина се боят от това средство. Причината е, че поради неправилно или прекалено носене на бандаж възникват допълнителни проблеми. Ето защо е прието да се предписва бандаж през третия триместър и до 6 седмици след израждането, само ако има разделяне на правите мускули с 2 и повече пръста.
Залепване на мускулите
Т. нар. тейпиране или поставяне на залепващи ленти позволява мускулите да се задържат в определено положение и не им се позволява допълнително да се раздалечават. Използват се еластични ленти, които се разполагат върху кожата по определена схема. Това е техника от кинезитерапията, която се съчетава с лечебна физкултура.
Полза от тейпирането:
- поддържа бялата линия, явява се заместител на съединителните тъкани, стабилизира мускулите на корема и облекчава физическото им натоварване, изключва по-нататъшна деформация;
- При наличие на болка тейпирането намалява тези неприятни усещания и то през целия период на носене (до 5 денонощия);
- Подобряла кръвната циркулация през зоната на залепване, преодолява застойните явления и предпазва от венозен застой. Така се ускорява регенерацията и се подобрява външния вид на кожата.
- Трябва да се осмисли, че тейпирането е само спомагателна мярка. Тя работи само в комплекс с коректиращи упражнения в дълъг курс от 1.5 до 6 месеца.
Как се слага лепяща лента: в легнало положение, по цялата ширина на разтегнатия мускул. 50% от пластира е в средната част, а краят се фиксира без разтягане. Едновременно с това може да се залепят косите мускули. При силно увреждане се разполагат няколко ленти.
Но тейпирането не може да замени оперативната намеса, когато се говори за разтягане от 5 см и повече.
Операция
При диастаза от II степен нагоре не се прилага консервативно, а само хирургично лечение. При жените операция се провежда не по-рано от 1 година след раждането и то при липса на планове за следваща бременност и при добро състояние на коремната мускулатура.
Оперативното вмешателство се осъществява по две технологии, сред които се избира съответно на характера и размера на изменението.
- Ендоскопска абдоминопластика: по време на операцията може да се въведе имплант, да се зашият краищата на мускулите, да се укрепят потенциално слабите зони на разтегнатото сухожилие. При някои се налага едновременно провеждане на херниопластика. Преимущество на ендоскопията е минималният козметичен дефект, недостатък – неприложима при наличието на много излишна тъкан;
- Пластика чрез разрез: традиционното зашиване на диастазата се препоръчва при наличието на разтегнати участъци от кожата. В процеса на операцията те се отстраняват. В хода на самата пластика се използват всички методи за премахване на разтегнатите участъци от сухожилието и приближаване на мускулите. При значителни по дебелина подкожни мазнини се провежда абдоминопластика.
Още информация и източници на английски: Как да се справим със симптомите на диастаза; * Кое причинява диастазата по време на бременността? * Колко често явление е диастазата?
Прогноза и профилактика
При лечение в ранните стадии на диастаза при повечето пациенти се наблюдава пълно оздравяване без използването на оперативно вмешателство. Прогнозата е благоприятна, освен в утежнените случаи, когато са се развили опасни усложнения като дискова херния.
За профилактика на разтежението се използват упражнения за укрепване на корема, нормализиране на чревната функция, увеличаване на консумацията на влакна, строг контрол върху телесната маса. Полезно е да се спестява вдигането на тежести.
Бременните, които изпълняват специален комплекс упражнения за коремна мускулатура, на 35% съкращават риска от следродилна диастаза.
Видео: самодиагностика на диастаза – лесен тест.
След раждане се появяват какви ли не симптоми и диастазата е само един от тях. По-неприятни са обаче психическите признаци, така че човек трябва да се пази да не ядосва родилките, защото ще му откъснат главата.
За диастазата е необходима редовна тренировка, но и сериозна почивка, не забравяйте това! Дано да не се стига до операция. Гледайте просто да укрепите жизнените си сили, като ядете повече истински зеленчуци, а не пластмасови, и си лягате навреме (и ставате рано).
Чудесни упражнения за прибиране на коремните мускули при диастаза. Течният магнезий също наистина свърши работа! Благодаря!