Диабетът е метаболитно заболяване, което води до нарушения на начина, по който тялото използва глюкозата. При тази болест организмът не произвежда достатъчно инсулин или не може да използва ефективно този, който е произвел. Това води до натрупване на кръвна захар, което е токсично за организма.
Инсулинът е хормон, който изчиства глюкозата от кръвта и я съхранява в клетките, от където тя може да се превърне в енергия. Той се произвежда от панкреаса – храносмилателна жлеза, която се намира зад стомаха.
От диабет страдат и млади хора, но е по-често срещан сред тези в напреднала възраст.
Диабет тип 1 е по-рядко срещаният вариант. Той представлява автоимунно заболяване, при което имунната система атакува и унищожава клетките на панкреаса, където се произвежда инсулин. Симптомите на диабет 1 са: повишен глад и жажда, често уриниране, спад на теглото, силна умора, проблеми със зрението, трудно или невъзможно заздравяване на рани.
Няма ефективно лечение за диабет 1, но има начини за поддържане на нивата на кръвната захар във възможно най-близки до нормалните норми. Това са: прием на инсулин, здравословно хранене, физическа активност и често наблюдение на кръвната захар.
Диабет тип 2 е по-често срещан – над 90% от диабетиците са с този вариант на болестта. Той се изразява в това, че организмът става резистентен към инсулина и захарта се натрупва в кръвта. Той по-често се развива безсимптомно и може дълго време да остане неоткрит. Обикновено се диагностицира след като се развият усложнения. Счита се, че е резултат от комбинация от генетични фактори, свързани с начина на живот. Често диабетът се съчетава с наднормено тегло.
За да се поддържат нормални нива на кръвната захар, обикновено се препоръчва болният да промени начина си на живот, като увеличи физическата активност и да спазва здравословна диета. В случаите, в които това не е достатъчно, могат да се приемат и медикаменти, предписани от специалист.
Гестационният диабет е заболяване, което засяга бременни жени. Той е резултат на това, че по време на бременността плацентата произвежда инсулиноблокиращи хормони, което води до повишане на кръвната захар. Гестационния диабет обикновено протича без наличието на симптоми. Важно е той да бъде контролиран, поради което между 24-та и 28-та седмица от бременността е хубаво да се извърши рутинен тест за кръвна захар. Ако не се контролира, този тип диабет може да доведе до проблеми, както при майката, така и при бебето. Те могат да бъдат: преждевременно раждане, повишен риск от развиване на диабет тип 2 при бебето след години, развиване на жълтеница и друго.
Какъвто и да е типът на диабета е важно да се вземат своевременни мерки за неговото контролиране, за да не се стигне до усложнения. Тъй като много хора в напреднала възраст страдат от това заболяване, специалистите, работещи в домове за възрастни хора, са обучени как да се грижат за обитателите, които са с диабет. В Дома за възрастни хора Заедно се полагат специални грижи за диабетно болните, като се следи да спазват правилен хранителен режим и да се приемат по предписаната схема необходимите медикаменти, за да се избегне развитието на усложнения.
Усложненията, които могат да възникнат, в случай на диабет са различни, като някои от тях са много сериозни. Диабетно болните могат да изпаднат в състояние на хипергликемия – при много високи нива на кръвната захар или хипогликемия – когато нивата са много ниски (случва се при предозиране с инсулинови препарати). Голяма опасност при диабетно болните е възможността от развиване хронични заболявания – очни, неврологични, сърдечно-съдови, бъбречни и други.
Много е важно, в случай на заболяване от диабет, болестта да бъде диагностицирана рано, за да се вземат необходимите мерки. Това може да стане с редовни профилактични прегледи и посещение при специалист, при проявяване на симптоми.
Вижте и ТОВА: Стойности на кръвната захар при диабет тип 2. Таблица за диабетици. Гестационен диабет.
Марта Савова е журналист и писател, специализиран в областите здравеопазване, технологии и наука. С над 20-годишен опит в сферата, тя е публикувала множество изследователски статии и има страст към споделянето на знания. Марта е редовен сътрудник на различни медии.