Жан Виденов влезе във властта беден и си излезе от нея беден. Това е силен атестат в очите на хората, заяви социологът Кольо Колев
Contents
Години наред след като напусна премиерския пост на фона на невиждани национални протести и хиперинфлация от над 3000 процента, оценката за управлението му повсеместно се вместваше в клишето: Жан – единственият
честен държавник на прехода, но лош управленец“.
Не случайно обаче точните и честни оценки идват при по-голяма дистанция на времето. Отношението към Жан Виденов в момента е коренно различно. Защото започнаха да изскачат наяве неща, които не знаехме. Така например научихме, че цялата онази страховита икономическа криза му беше спретната от външни и вътрешни сили и врагове. Вътрешните си занулиха без да върнат и стотинка изтеглените многомилионни кредити. Това че са го предали своите го заяви в прав текст министърът на здравеопазването от неговото правителство Мими Виткова.
Външните – в лицето на Международния валутен фонд например, на който България е член срещу съответните вноски, му
отказа смешен заем,
когато става дума за кредит, отпускан на държава – 1,2 милиарда долара, който по оценка на някои икономисти бил достатъчен да се избегне хиперинфлацията.
Не си въобразявайте русофили, че Москва тогава го е подкрепяла само защото излиза от средите на БКП. Първо Русия си имаше също много тежки проблеми тогава в края на 90-те години на миналия век и хилядолетие. Но както винаги, някой се опитва да се нагуши в такава обстановка. Тогава Газпром поиска Виденов да им прехвърли
без пари цялата газопреносна мрежа на България.
Младият ляв премиер Жан Виденов обаче намери сили и категорично им отказа. Та не се знае още кой е помогнал за онази криза. Тогава неговото правителство изготви забранителен списък с поименно изброени държавни фирми, които не подлежат на приватизация. Списъкът не беше дълъг, но до една от фирмите бяха със стратегическо значение за националната сигурност на България, повечето от енергетиката.
По негово време се приватизираше рядко. Той продаде „Солвей соди“ – Девня за 150 милиона долара. А сега внимавайте, ама много внимавайте! Приватизатор № 1 – Иван Костов, продаде бургаската петролна рафинерия на руснаците за 85 милиона долара!!! Ако Нефтохим беше нарязан за скрап, сигурно щеше в хазната да влязат много повече пари.
Никой не плати повече за кое да е българско предприятие след тази сделка в Девня при масовата разпродажба на държавните активи от правителството на Иван Костов.
Костов подари авиокомпания „Балкан“ за $300 000!
„Кремиковци за 1 долар. Международното летище – Пловдив – за 65 000 долара!
Стига ви толкова примери. Времето поставя всички и всичко на мястото им. Както изхвърли и дай Боже скоро да постави на мястото им хищните мутри, начело с Бойко Борисов, заедно с калинките и подлогите им на мястото.