Действително опасен ли е бръшлянът? Дяволски бръшлян и английски бръшлян. Кой бръшлян е отровен. Какви вреди може да нанесе?
Бръшлян е от растенията, които пораждат противоречиви чувства. Той е красива зелена лиана, която покрива зидовете като в приказка. Същевременно е агресивен нашественик, способен да разрушава сгради и да задушава дървета.
Някои видове бръшлян | |
---|---|
Вид | Използване |
Обикновен Hedera helix | в градината като виещо се и почвопокривно растение, в дома се отглежда в саксии и във висящи кашпи |
Канарски Hedera canariensis | за вертикално и ампелно озеленяване, като почвопокривно растение |
Колхидски Hedera colchica | в медицината за лечение на бронхо-белодрочни заболявания, за отхрачване; в дома – като стайно и офисно растение, за създаване на зелени стени и прегради |
Хоя восъчен бръшлян | стайно и ампелно растение |
Фатсхедера Лизе Fatshedera lizei |
в ландшафтния дизайн |
Опасен ли е бръшляна?
Бръшлянът е опасен за сградите и за дърветата. Казват, че може да събори каменен зид и да задуши до смърт дърво. Вярно ли е?

Бръшлянът може да е декорация, а може да се превърне в напаст
Да, това е възможно. Бръшлянът уврежда сградите, но при условие, че тяхната здравина е била нарушена по-рано. Корените на растението проникват в пукнатините на фасадите, под мазилката, вследствие на което състоянието се влошава.
Бръшлянът не е способен да „бутне“ здрава сграда без повреди и без влага. На здравите сгради растението помага. Как? Ще разкажем по-долу.
ВАЖНО: Вижте мнения и идеи опасен ли е бръшляна, оставете и своите препоръки или попитайте ТУК, в нашия форум с коментари за ползите и вредите от растението!
Обикновеният брашлян е популярно растение в градовете. В старите паркове наблюдаваме лиани, които плътно покриват стволовете. Това е опасно за дърветата и може да предизвика изсъхването им. Особено застрашени са младите фиданки. Те по-бързо загиват, задушени под бръшляна.
Дърветата не страдат пряко от присъствието на бръшляна. С времето растението се конкурира с дървото за едни и същи ресурси – вода, хранителни вещества и слънчева светлина. Бръшлянът ограничава достъпа до въздух и в дългосрочна перспектива снижава способността му за фотосинтеза.
Изобилният бръшлян заглушава младите дървета. Увеличава риска от начупване по време на буря и силен вятър, увеличавайки натоварването върху клоните. Способства за натрупването на влага по стъблото, която създава риск от гниене и болести, които проникват през отслабената дървесна кора.
Вижте и ТОВА: Препарат за премахване на бръшлян, унищожаване и ползи.
Отровен бръшлян
Всеки бръшлян е отровен в известен смисъл. Опасност представлява неговият сок, който тече по стъблата и листата. При попадане на такъв сок в организма възникват гадене, разстройване на стомаха и червата, повръщане, раздразнение на кожата (контактен дерматит).
Има вид бръшлян, който е особено отровен – Toxicodendron radicans. Той расте като лиана, на храст и като отделно стоящо растение. Поражда ярка алергична реакция на кожата с мехури. Странното е, че понякога тя настъпва 7 – 10 дни след контакта. Първата помощ се състои в сваляне на замърсените от бръшлян дрехи и промиване на кожата с вода и сапун.
Бръшлянът като паразит
Бръшлянът не е паразитно растение. Паразитните растения живеят за сметка на други растения, като използват тяхната коренова система.

Бръшлянът има въздушни корени, с които се захваща за опори и се разпространява далече от основния корен
Бръшлянът има собствена коренова система. Използва дърветата като опора, към която се прикрепя с въздушни корени. Наистина, бръшлянът вреди на дърветата, но не нарочно, а със самото си присъствие.
Кога бръшлянът се превръща в напаст
Реално бръшлянът, за когото се грижат, не причинява вреди и унищожение. Страшни са растения, оставени без внимание. Ако бръшлянът периодично се кастри и оформя, ако се ограничава неговото развитие, той ще показва само красивата си страна.
Волно растящ, бръшлянът не причинява бързо разруха. Минават години, преди да се забележи негативното му влияние върху фасадите и дървесната растителност. Следователно, стопанинът има време да реагира и за попречи на трайните вреди.
Дяволски бръшлян и английски бръшлян
Епипремнум ауреум (Epipremnum aureum) – дяволски или вдовишки бръшлян, е едно от най-популярните стайни растения. Въпреки прозвището си, той не е бръшлян, а само го наподобява. Причината да се оприличава на бръшлян е, че растението се гледа само, изключително лесно се размножава, даже без вода и почва, бързо се укоренява.
Английският бръшлян е друго име на обикновения бръшлян Hedera Helix. Отглежда се и като стайно растение.
Погледнете и ТУК: Прахосмукачка за сухо и мокро почистване: Мнения за перяща прахосмукачка Бош (Bosch BWD421PRO).
Полезни приложения на бръшляна
Да се върнем на бръшляна, който обвива сградните фасади и застрашава компрометираните зидове. За здравите и добре поддържани сгради бръшлянът е от полза. Той създава изолация и защитава материала от факторите на околната среда.
По изследване на ботаника Джеймс Вонг от Кралското общество по градинарство, бръшлянът подобрява енергийната ефективност на сградите. Той създава естествени изолационен слой и с това поддържа оптимална температура в помещенията, докато разходът за отопление и охлаждане се задържа нисък.
Как бръшлянът запазва водата
Бръшлянът е естествен филтър за вода. Той отделя (абсорбира) фосфатите и нитратите. От това му качество се ползват аквариумите. Растението се засажда в малка саксийка вътре във водата или точно на нейната повърхност. Така корените имат достъп до целия обем, който преработват и поддържат с оптимално качество.
Сироп за кашлица с бръшлян
Още в 16 век бръшлянът е народен лек за възпалителни заболявания на дихателните пътища. През 19 век случайно откритие го превръща в лекарствено средство. Лекар от Южна Франция забелязал, че определин деца кашлят по-малко. Установил, че те пият мляко от дървена паница, изработена от бръшлян.
Екстракт от обикновен бръшлян Hedera Helix съдържат гедеракозид С и В. Биоактивните съставки днес се експлоатират от фармацевтичните компании в производството на противокашлечни и отхрачващи средства. Този тип медикаменти са насочени към продуктивна кашлица, с цел разреждане на секрецията и извеждането й от дихателния път.

Откашлящи лекарства с бръшлян
Чай от бръшлян
Народните целители лекуват кашлица с отварка и чай.
- Отварката е по-концентрирана от чая. Приготвя се от свежи или изсушени листа. Една чаша суровина се попарва с 1 чаша вода и ври 20 минути на умерена температура. Течността се прецежва през марля и се допълва до 250 мл. Дозата е 3 Х 1 с. л. Подхожда за лечението на хроничен бронхит.
- Ароматен чай от листата на бръшляна също лекува кашлица. Смлени листа в доза 1 ч. л. с връх се слага в чашка и се попарва. Запарва се за 10 минути под капак. Чаят се прецежда и се пие след храна. Дневно са разрешени три дози.
Как да се отървем от бръшлян
Избавянето от бръшлян е цяло приключение. Не става с един срез.
Отначало лианата се изрязва от основата. Оставя се да изсъхне. Изсъхналото растение по-лесно се отделя от стените. Накрая се почистват всички остатъци от нея и най-важното – откопават се корените. Ако останат корени, бръшлянът се покара отново.
Препарат за премахване на бръшлян
За големи площи, покрити с бръшлян, стопаните използват хербициди. Но и това не е лесно решение. Обикновения бръшлян трудно се унищожава само с препарати. Листата му са покрити със своеобразна восъчна бариера, през която нищо не прониква.
Ефективният начин за разчистването на големи територии е комбинацията от ръчно изрязване и хербицид. Предпочитаното вещество е глифосат / грифозад. Известният представител е Раундъп – едно от ефикасните средства против нежелана растителност. При пръскане внимавайте препаратът да не попадне върху други растения.
Хербицидите имат забавено действие, необходимо е да се пръска с тях през 6 седмици.
Източници и още информация: Бръшлян за коса. Бабини рецепти против косопад; * Отровен ли е бръшлянът? (англ.)
Други начини за унищожаване на бръшлян
Използването на хербициди е оправдано срещу бръшлян на стена, но не и когато лианата е обвила дърво. От дървесни стволове тя се отделя само ръчно. Заредете се с търпение, защото процесът е труден и дълъг, особено ако бръшлянът е покрил кората плътно.
Методика за сваляне на бръшлян от дърво, без да се увреди дървото
- Оценете големината на бръшляна. Твърде разрасналите се лиани не могат да се отделят без вреда за дървото.
- Подгответе инструменти – градински ножици или секатор. Снабдете се с ръкавици, защото бръшлянът може да дразни кожата.
- Начало – започва се с отделянето на по-младите и тънки стъбла по стволя. Изрежете ги от самата основа.
- Постепенно премахване – след малките и тънки стъбла се минава към по-дебелите. Внимателно се откачат корените, като се започва отгоре и се върви надолу.
- Пазете кората – идеята е да се отдели бръшлянът, без да се повреди кората на дървото. Пазете я и изрязвайте така, че да не засягате ствола.
- Търпение! Не отделяйте изрязаните лиани веднага. Оставете ги да изсъхнат естествено на дървото и след няколко седмици по-лесно ще ги откачите, без да рискувате кората.
- Изрязване от основата. Изрежете целия бръшлян на нивото на земята, за да предотвратите бъдещ растеж.
- Отделете корените. Ако бръшлянът здраво се е вкоренил в почвата, използвайте лопата или друг инструмент, за да ги насечете и да ги изкарате. Внимавайте за корените на дървото.
- Погрижете се за дървото. След премахване на бръшляна наблюдавайте дървото, поливайте го и следете състоянието му.
Срещу бръшлян не се употребява огън. Ако е на дърво, не се премахва с разтвор на оцет, сол, с кипната вода и подобни народни средства за унищожаване. Това, което премахва бръшляна, ще унищожи и дървото под него.
Още нещо интересно ТУК: Мнения за Инулин: Противопоказания и отслабване с него.

Маргарита Алексиева е утвърден редактор в здравните и техническите рубрики на множество национални и регионални всекидневници и седмични издания. Завършила е медицинска техника в ТУ. С над 30-годишен опит в журналистиката, кариерата ѝ започва през 1992 г. През последното десетилетие тя се специализира предимно в областите на здравеопазването, медицината, техниката и актуалните новини в сферата на общественото здраве.
While the text provides detailed information about the stars that make up the Belt of Orion and the surrounding nebulae, it does not discuss the broader scientific context of these objects. For example, it does not mention their age, composition, or evolution, which are important factors in understanding their physical properties and significance.
The text presents a variety of esoteric and spiritual interpretations of the Orion Nebula, but these interpretations have no scientific basis and are not widely accepted within the scientific community.
The text suggests that seeing Orion’s Belt all the time may indicate a connection to visitors from the universe, but this claim is unsupported by any evidence or scientific knowledge. It is more likely that seeing the Belt frequently is simply due to its prominence in the night sky.
The text states that the Belt of Orion is a true guide to the Earth and humanity, but this claim lacks scientific basis. While the constellation is useful for navigation, it has no inherent spiritual or metaphysical significance.
While the text mentions various cultural and mythological interpretations of the constellation Orion, it presents them as if they are all equally valid, without considering the differences and contradictions between them. In reality, the interpretations vary widely across different cultures and time periods and often conflict with one another.