Кока-Кола против повръщане: Рецепти и научни доказателства защо върши работа като домашен лек: Между народната медицина и науката
Използването на Кока-Кола за лечение на гадене и разстроен стомах има дълбоки исторически корени. В миналото сиропът от Кока-Кола бил специално рекламиран като лек за гадене и разстроен стомах, съдържащ съставки като царевичен сироп, кофеин и други съединения. Много хора си спомнят, че техните родители или баби и дядовци са държали бутилки със сироп от Кока-Кола в аптечките си специално за тази цел.
„Баща ми работеше като фармацевт и винаги държахме бутилка Кока-Кола сироп в аптечката си“, спомня си един човек. Други споменават, че местните лекари действително насочвали пациентите да купуват сироп от Кока-Кола като лек: „Управлявахме ресторант, който използваше сироп от Кока-Кола, и местният лекар насочваше пациентите да го купуват“. Този традиционен лек остава популярен през голяма част от 20-ти век, като сиропът е бил достъпен в аптеките.
Интересното е, че сиропът от Кока-Кола се продава и до днес в специализирани магазини като Vermont Country Store, а в онлайн магазина на Walmart все още се предлага кола сироп, рекламиран като средство против гадене.
Практически рецепти за използване на Кока-Кола против повръщане
Няколко метода на приготвяне са предавани през поколенията за използване на продукти от Кока-Кола за лечение на гадене и повръщане. Тези методи обикновено се фокусират върху намаляването на карбонизацията, което може да бъде по-нежно за разстроения стомах.
Contents
- Практически рецепти за използване на Кока-Кола против повръщане
- Азиатски рецепти с Кока-Кола за стомашно неразположение
- Научни доказателства за ефективността на Кока-Кола срещу повръщане
- Кока-Кола при гадене по време на бременност: Помага ли наистина?
- Кока-Кола при диария: Полезна или вредна?
- Научно обяснени механизми на действие на Кока-Кола при стомашни проблеми
- Практически съвети и алтернативи
Отстраняване на мехурчетата
Един от най-разпространените методи е разбъркването на Кока-Кола, за да се отстранят мехурчетата. „Майка ми я наливаше в чаша и разбъркваше мехурчетата“, споделя един потребител. Това намалява карбонизацията, която иначе може да раздразни стомаха.
Друг метод включва добавяне на малко щипка захар, за да се намали карбонизацията. Захарта създава точки на нуклеация, които помагат за по-бързото освобождаване на въглероден диоксид.
ВАЖНО: Вижте мнения и идеи за Кока-кола при повръщане, оставете и своите препоръки или попитайте ТУК, в нашия форум с коментари за антиеметичните средства!
Оставяне на напитката да се „изветрее“
Много хора просто оставят Кока-Кола отворена на стайна температура, за да позволят на въглеродния диоксид да се изпари естествено. „Оставяхме капачката отворена на стайна температура“ или „Пиехме я изветряла“, споделят някои.
Преливане между чаши
По-бърз начин за премахване на газираността е преливането на напитката между две чаши. „Преливахме я между две чаши, докато не останат толкова много мехурчета“. Това механично действие ускорява освобождаването на въглероден диоксид.
Сервиране с лед
Някои хора предпочитат да консумират Кока-Кола с натрошен лед: „Когато се сервира върху натрошен лед, наистина помага за облекчаване на чувството за гадене“.
Азиатски рецепти с Кока-Кола за стомашно неразположение
Интересни са и някои азиатски рецепти, използващи Кока-Кола като основа за лечебни напитки. Например, в Хонконг съществува „студена рецепта“, която включва варене на Кока-Кола с джинджифил и лимон. За приготвянето ѝ са необходими една кутия Кока-Кола (355 мл), около 2,5 см прясно обелен и нарязан джинджифил и половин лимон, нарязан на тънки кръгчета.
Вижте и ТОВА: Кока кола срещу паразити. Как се използва и какъв ефект дава?
Съставките се поставят в тенджера, загряват се до леко къкрене (не силно варене) и се намаляват с около 15–20% (5–10 минути). След това напитката се прецежда в чаша, оставя се да се охлади леко и се пие топла. Тази сладко-пикантна напитка традиционно се използва в Хонконг като успокояващо средство при настинка/грип, но също така помага при гадене.
В Япония подобна рецепта включва 300 мл кола, половин парче джинджифил (на резени) и 1 тънка резен лимон. Джинджифилът се нарязва и се поставя в тенджера с колата. Загрява се леко (без да се кипи) за няколко минути, след което се налива в чаша и се добавя резенът лимон. Топлият джинджифил и цитрусът се смятат за ефективни при облекчаване на втрисане и болки в гърлото, а напитката се продава като лек „лек против настинка“ в някои части на Азия.
Научни доказателства за ефективността на Кока-Кола срещу повръщане
Научната основа за използването на Кока-Кола против повръщане изглежда е свързана със съдържанието на фосфорна киселина, въпреки че изследванията са ограничени.
Статия от 2020 г. в Romanian Journal of Pediatrics отбелязва: „Фосфорната киселина, присъстваща в тази напитка, се открива в продукти, продавани без рецепта (OTC), препоръчвани в случай на гадене и повръщане“. Напитките от типа на Кола обикновено съдържат между 50 и 70 мг фосфорна киселина на 100 мл.
Тази връзка се подкрепя и от други източници: „Emetrol е безопасно противоповръщащо средство за контрол на гадене и повръщане, като например при сутрешно гадене. Съдържанието в Emetrol е подобно на сиропа от Кока-Кола, с изключение на това, че Emetrol не съдържа кофеин“. По-конкретно, Emetrol съдържа фруктоза, декстроза и фосфорна киселина, подобно на състава на Кока-Кола, макар и в различни пропорции.
Интересно е, че медицинският продукт Emetrol, който съдържа фруктоза, декстроза и фосфорна киселина, се продава за лечение на гадене и повръщане, но дори тази фармацевтична подготовка идва с предупреждение: „Тази комбинация обаче не е доказано ефективна“.
Допълнително, някои изследвания са демонстрирали антибактериален ефект на Кока-Кола „върху бактерии като Bacillus cereus, Enterococcus faecalis, Escherichia coli, Escherichia coli O:157 H:7, Salmonella enteritidis, Yersinia enterocolitica“, което може да помогне за обяснение на нейната ефективност срещу гадене, причинено от определени бактериални инфекции.
Въпреки тези наблюдения, липсват солидни клинични проучвания, които да подкрепят използването на Кока-Кола като противоповръщащо средство. Статия от 2008 г. в The New York Times прегледа медицинската литература до 50-те години на миналия век и не откри доказателства, подкрепящи използването на газирана вода за разстроен стомах. Вместо това, беше отбелязано, че газираните напитки имат ниско съдържание на калий, натрий и други електролити, и високо съдържание на глюкоза, което може да не помогне за възстановяването.
Кока-Кола при гадене по време на бременност: Помага ли наистина?
Използването на Кока-Кола по време на бременност за облекчаване на гаденето е противоречиво, като медицинските препоръки обикновено предупреждават срещу това.
Несигурни доказателства
Някои бременни жени съобщават за облекчаване на гаденето след консумация на Кока-Кола. Един потребител на Reddit споделя: „Това звучи смешно, но понякога единственият начин, по който мога да намаля гаденето, е да изпия бързо една кола. Това ме кара да се оригна и значително намалява гаденето ми“. Оригването, предизвикано от карбонизацията, може да осигури временно облекчение чрез освобождаване на газово налягане в храносмилателната система.
Друг отзив твърди: „Кой би предположил, че ПЪЛНОЗАХАРНАТА КОЛА би помогнала за излекуване на повръщане. Чувствах се толкова странно да давам на Фиона пълномаслена кола, докато беше болен, но Боже мой, наистина…“.
Интересен е и фактът, че през 2014 г. сайтът Daynurseries споменава, че Кейт Мидълтън е използвала изветряла Кока-Кола за сутрешно гадене, което добавя към анекдотичната популярност на този метод.
Медицински препоръки
Въпреки тези анекдотични съобщения, медицинските специалисти обикновено съветват срещу редовната консумация на Кока-Кола по време на бременност: „Според медицинските експерти, бременните жени трябва да ограничат дневния си прием на кофеин до не повече от 200 мг. Една кутия Кока-Кола съдържа приблизително 32–42 мг кофеин… Кока-Кола и подобни напитки обикновено не се препоръчват по време на бременност“.
Основните притеснения са свързани предимно със съдържанието на кофеин и високите нива на захар. Някои изследвания предполагат, че високите нива на захар в Кока-Кола могат да увеличат риска от преждевременно раждане, въпреки че тази връзка не е доказана категорично.
За бременни жени, които изпитват гадене, медицинските препоръки обикновено включват алтернативи като:
- Витамин B-6 (Пиридоксин) 100 мг на ден
- Консумация на малки, чести хранения
- Избягване на мазни, силно подправени храни
- Консумация на сухи храни като препечен хляб или сухари при събуждане
- Осигуряване на достатъчно почивка и упражнения
Ако Кока-Кола се използва за гадене по време на бременност, тя трябва да се консумира в минимални количества и от време на време, а не редовно.
Още нещо интересно ТУК: Как се работи с еър фрайър Филипс. Тънкости и тайни.
Кока-Кола при диария: Полезна или вредна?
Доказателствата относно ефективността на Кока-Кола при диария са смесени, като повече източници предполагат потенциална вреда, отколкото полза.
Аргументи срещу използването на Кока-Кола при диария
- Кофеинът може да влоши дехидратацията: „Кофеинът в Кока-Кола може да влоши диарията ви“. Harvard Health предполага, че кофеинът може да увеличи загубата на вода и сол.
- Високото съдържание на захар е проблематично: „Високото съдържание на захар, намерено в напитката. Прекомерният прием на захар може да доведе до осмотична диария, която може да влоши симптомите, вместо да осигури облекчение“.
- Липса на съществени електролити: „Газираните напитки имат твърде много захар и недостатъчно електролити, за да помогнат при загуба на течности. Освен това, напитките, които са с високо съдържание на захар, всъщност могат да влошат диарията“.
- Медицински препоръки против нея: Международната фондация за стомашно-чревни разстройства (IFFGD) предполага, че „кофеиновите напитки, фруктозата, напитките, подсладени с плодове, и някои заместители на захарта всъщност могат да влошат диарията“.
Детската здравна референция директно заявява: „ORS (оралните рехидратационни разтвори) са наистина единственият безопасен, ефективен избор“ за гастроентерит, докато чистите течности като сок или изветряла сода „могат… да са достатъчни за предотвратяване на дехидратацията“ само в леки случаи. Но предупреждава: сокът или изветрялата кола „всъщност могат да продължат диарията (благодарение на високото си съдържание на захар)“.
Ограничена подкрепа за използването на Кока-Кола
Статия в PubMed, озаглавена „Напитки с кола и рехидратация при остра диария“, е спомената в резултатите от търсенето, което предполага, че е проведено някакво изследване, въпреки че подробности не са предоставени.
Някои хора може да намерят временно облекчение поради съдържанието на захар, осигуряващо бърза енергия, и карбонизацията, потенциално помагаща при газов дискомфорт, но тези ефекти вероятно са краткотрайни и могат да бъдат надвишени от негативните въздействия.
Научно обяснени механизми на действие на Кока-Кола при стомашни проблеми
Научното обяснение за ефекта на Кока-Кола върху различни стомашни проблеми се крие в няколко нейни компонента:
Фосфорна киселина
Кола напитките типично съдържат между 50 и 70 мг фосфорна киселина на 100 мл. Тази киселина се открива и в някои лекарства без рецепта, предназначени за борба с гадене и повръщане. Фосфорната киселина може да забави изпразването на стомаха, което теоретично би могло да намали гаденето.
Интересен факт е, че лекарственият продукт Еметрол съдържа фруктоза, декстроза и фосфорна киселина – съставки, подобни на тези в Кока-Кола, но в различни пропорции. Еметрол съдържа приблизително 21,5 мг фосфорна киселина на 5 мл, докато типичната кола има само около 2-3 мг фосфорна киселина на 5 мл. Това означава, че ако Кока-Кола има някакъв ефект против гадене поради фосфорната киселина, той вероятно е много слаб.
Антибактериален ефект
Някои изследвания са показали, че Кока-Кола има антибактериален ефект върху различни бактерии, включително такива, които могат да причинят хранителни отравяния. Това би могло да обясни защо понякога помага при гадене, причинено от бактериални инфекции.
Захар и осигуряване на енергия
Високото съдържание на захар в Кока-Кола може да осигури бърза енергия, което е полезно при гадене, когато човек не може да приема нормална храна. Този бърз източник на калории може да помогне на организма да се справи с гаденето. Обаче, при диария, същото високо съдържание на захар може да бъде проблематично, тъй като може да привлече вода в червата чрез осмотичен ефект, потенциално влошавайки диарията.
Практически съвети и алтернативи
За тези, които обмислят използването на Кока-Кола за храносмилателни проблеми, е важно да:
- Използват с умереност
- Обмислят версии без кофеин
- Намалят карбонизацията преди консумация
- Разберат, че може да осигури временно симптоматично облекчение, а не да лекува основните причини
Алтернативи на Кока-Кола при гадене и повръщане:
- Джинджифилов чай или бисквити с джинджифил
- Ментов чай
- Истински орални оводняващи разтвори (ОРР)
- Обикновена вода в малки количества
- Бульони или супи в малки порции
- Препечен хляб или сухари
Алтернативи на Кока-Кола против диария:
- Орални оводняващи разтвори (разтвори с правилен баланс на електролити)
- Чиста вода
- Бистри бульони
- Разредени сокове (без високо съдържание на захар)
- Спортни напитки с електролити (за леки случаи)
При гадене и повръщане, сиропът от кола или изветрялата Кока-Кола може да осигури облекчение за някои хора, вероятно поради съдържанието на фосфорна киселина, което е подобно на това, което се намира в някои лекарства против гадене. Методите на приготвяне, които намаляват карбонизацията (разбъркване на мехурчетата, оставяне да изветрее), могат да я направят по-ефективна и по-нежна за стомаха.
Погледнете и ТУК: Дуласолан. Мнения за Велаксин. Излекувах се от натрапчиви мисли

Маргарита Алексиева е утвърден редактор в здравните и техническите рубрики на множество национални и регионални всекидневници и седмични издания. Завършила е медицинска техника в ТУ. С над 30-годишен опит в журналистиката, кариерата ѝ започва през 1992 г. През последното десетилетие тя се специализира предимно в областите на здравеопазването, медицината, техниката и актуалните новини в сферата на общественото здраве.