Как се постига нормално забременяване след извънматочна бременност? Зачеване чрез инвитро. Възстановяване. Прекъсване на извънматочна бременност, аборт (спонтанен и не), операция.
Ще започнем с това, за което най-вече ни питат хората – как се постига нормално забременяване след извънматочна бременност или пък чрез инвитро, къде е добре да се направи. Как става възстановяването. И след това ще продължим с по-общите положения във връзка с лечението на ектопична бременност, какво се прави и какви оперативни мерки се предприемат.
Забременяване след извънматочна бременност
Забременяването след извънматочна бременност не е невъзможно. То може да се случи най-малко след година, ако пациентката се възстановява бързо. По преценка на специалиста, опитите за забременяване може да се отложат с още една година с цел пълно възстановяване на пациентката. Ин витро процедурата също може да бъде извършена най-рано година след драматичното събитие. Това е най-сигурният и бърз начин, измислен досега. Можете да се обърнете към авторитетните специалисти на болница „Токуда“, които ще ви помогнат с информация и практически насоки. Вижте страницата им ТУК: Център по асистирана репродукция!
За последваща успешна бременност изключително важна роля играе психологическата нагласа. Ако постоянно си повтаряте, че няма да забременеете отново, мозъкът изпраща тези сигнали до всички органи. В резултат от това организмът е подложен на разрушителното въздействие на негативната мисъл. Но разрешаването на проблема в този аспект е в компетенцията на друг вид специалисти.
Ако усещате, че сте обзети от тъмни мисли, по-добре се консултирайте с психолог преди да започнете с опитите за зачеване. За съжаление не след всяка ектопична бременност може да се зачене и след това да последва нормално протичаща бременност.
Възможно е драматичният сценарий да се разиграе отново. Това се дължи на запушването на тръбите и травмите, които са им нанесени при прекъсването на предходната бременност. За да се избегне този риск е необходимо преди повторните опити за зачеване пациентката да бъде прегледана обстойно и да се направи обективна оценка за състоянието на яйчниците, матката и фалопиевите тръби.
Contents
- Забременяване след извънматочна бременност
- Народни средства за спиране на кръвотечението
- Народно лечение за възстановяване след ектопичната бременност
- Инжекции метотрексат в болнични условия (опасно!)
- Премахване на зигота или на цялата тръба, (тубарен аборт, руптура)
- Лапароскопия, лапаротомия
- Тубектомия, пункция
- Втора ектопична бременност
- Противозачатъчни: Ескапел, дуфастон и др. (възможно ли е?)
- Спирала и извънматочна бременност
При необходимост може да се назначи повторна лапароскопия, която има за цел подобряване проходимостта на тръбите. Тяхното стесняване е причината оплодената яйцеклетка да засегне в тях и да не достигне до крайната цел. За съжаление повторен шанс за забременяване не съществува при отстраняване на двете маточни тръби при предходната ектопична бременност. До това драматично усложнение се стига обикновено след няколко извънматочни бременности.
Възстановяване след извънматочна бременност
Възстановяването след извънматочна бременност е сложен и продължителен процес. То има за цел да възстанови не само общото здравословно състояние на жената, но репродуктивната функция на половата система.
От това дали ще се назначи най-правилното лечение и дали точно ще се изпълняват лекарските предписания зависи и продължителността на възстановяването. Много рядко при извънматочна бременност страдат двете тръби. В следоперативния период лечението трябва да гарантира, че възпалението няма да се разпространи към здравата тръба.
В периода на възстановяване от първостепенно значение е да се предотврати образуването на сраствания и белези поради риска от запушване на маточните тръби и безплодие. Възможно е да се назначи повторна лапароскопия с цел да се възстанови проходимостта на тръбата.
Ако причината за извънматочна бременност е някакво заболяване, необходимо е първо то да се излекува, за да бъде успешно възстановяването на пациентката. Предпазните мерки, които се налагат след прекъсване на бременността,, съвпадат с тези след операция на перитонеума.
Необходимо е да избягвате изморителни упражнения. Пазете се от травми в коремната област.
В никакъв случай не трябва да се вдигат тежести, за да се предотврати по-тежкото следоперативно кървене.
Ако е извършена коремна операция, желателно е да се носи специален колан или превръзка за поддържане на коремната стена.
Назначава се пълна физическата почивка, за да се избегне образуването на сраствания. Специалистът препоръчва курс от прости физически упражнения, чиято цел е възстановяване и укрепване на перитонеума. На първо време те могат да се изпълняват в легнало положение. До края на лечението се препоръчва да се продължи с гимнастиката.
Необходимо е да се обърне внимание на диетата. Тя трябва да се състои от лека, но едновременно с това питателна храна, набавяща на тялото изобилие от витамини. През този период е желателно да се сведат до минимум храните, които причиняват газове и затрудняват перисталтиката.
След изписване от болницата се пазете от хипотермия, а през зимата не забравяйте да носите топло бельо. Половият живот може да бъде възобновен най-рано след три седмици, в случаите на извършена лапароскопия.
След коремна операция половите контакти могат да бъдат възобновени най-рано месец след това.
Народни средства за спиране на кръвотечението
Народната медицина също може да бъде от полза при извънматочна бременност чрез средствата, които предлага за спиране на кръвотечението. Но това в никакъв случай не означава, че консултацията при специалиста може да бъде отложена. Не забравяйте това!
За спиране на кръвотечението помага незаменимата коприва. Един от вариантите е екстракт – по 30 капки половин час преди хранене. Друг вариант е отвара от листата на билката. Супена лъжица от тревата се слага на чаша вряла вода. От този лек се приема по 3-4 пъти на ден.
Полезна е и билката калина. От тинктурата от кората й се приемат по 30 капки на ден. Може да я заместите с отвара от плодовете. Нея ще приготвите от 3 супени лъжици плодове, прибавени към половин литър вряща вода. Помага и тинктура от корен берберис. От нея се приемат по 30 капки 3 пъти на ден.
Консумацията на пресни плодове офика и калина също помага за справяне с проблема. Може да заложите още на отвара от билките еньовче, овчарска торбичка, които също притежават подчертано кръвоспиращо действие.
Народно лечение за възстановяване след ектопичната бременност
Народната медицина предлага варианти за лечение, които ускоряват процеса на възстановява след ектопична бременност. От тях гарантирано ще се почувствате по-добре. Но това не означава, че трябва да пренебрегвате препоръките на лекаря. И най-вече тези, свързани с периода за последващо забременяване.
Преди назначаването на лечение с народни средства специалистът трябва да даде своето съгласие за това. За възстановяване на хормоналния баланс помощ може да потърсите от билките змийско мляко, пелин, японска фалопия. Използвайте ги под формата на тинктури, спазвайки стриктно указанията на производителя.
Отвари от карамфил и прясна мента също помагат за балансиране на хормоните и по-скоро на нивата на прогестерона и естрогена. Народната медицина помага и за възстановяване на психологическия комфорт. След прекъсване на бременността жената изпада в тежка депресия.
В този момент на помощ идват билки, които помагат не само за възстановяването му, но и за укрепване на имунната система. За да постигнете това заложете на изброените билки във вид на тинктура или чай – елеутерокок, женшен, дяволска уста, валериана, маточина и мента.
***
До шестата гестационна седмица извънматочната бременност трябва да бъде прекъсната. Възможно е преди този период, тя да приключи със спонтанен аборт. Той може да бъде и предизвикан. Тъй като бременността не протича нормално той не се извършва по стандартния начин. Назначава се медикаментозна терапия. Операцията се извършва посредством два метода – споменатата вече лапароскопия и лапаротомия. На тях ще се спрем по-долу.
Инжекции метотрексат в болнични условия (опасно!)
Инжекции метотрксат се прилагат в болнични условия. Това е единственият медикаментозен метод за лечение на извънматочна бременност. При него шансовете тръбите да се запазят невредими са най-високи. Метотрексатът се въвежда чрез ултразвук. Той дава ясни насоки за правилното място, в което трябва да се инжектира лекарството. Поставя се директно в плодния сак. И това води до неговата гибел.
Коментираният препарат прекъсва ембрионалното развитие. В резултат от това ембрионът загива и се изхвърля от тялото. По време на терапията с този препарат пациентката изпитва силна коремна болка. Наблюдава се и кървене, подобно на това по време на цикъл. В рамките на няколко дни е задължително да се следят и нивата на човешкия хормон на бременността с цел да се потвърди отсъствието на бременност.
Този вид лечение се препоръчва, тъй като запазва целостта на тръбата. Освен това намалява риска от повторна патологична поява.
Премахване на зигота или на цялата тръба, (тубарен аборт, руптура)
Тубарна бременност е друго специфично състояние, което се свързва с извънматочна бременност. Характерно за тази патология е имплантирането на зиготата (това е оплодената яйцеклетка) към лигавицата, покриваща стените на тръбата (маточна тръба). Причина за това патологично състояние става най-често ендометриоза, възпалителни процеси и специфични особености на тръбите (прекалено дълги с вяла мускулатура).
Патологията приключва обикновено в 4-6 гестационна седмица поради неблагоприятните условия за развитие на плода. Най-често тази извънматочна бременност приключва с аборт, известен като тубарен аборт. При него тръбите изхвърлят нацяло или частично зиготата. Благоприятен е първият вариант. За разлика от него, при втория вариант в тръбите остава част от зиготата и тя започва да се храни с кръв.
Тубарният аборт известява своето настъпване с коликообразна болка (локализира се едната долна част на корема), както и с кафеникаво течение. Тубарната бременност протича с общата симптоматика на извънматочна бременност – липсва цикъл, но за сметка на това има зацапващо течение и болка в долната част на корема (тя е в резултат от разтягането на тръбите).
По-сложна е ситуацията, когато тубарната бременност завърши с руптура. Състоянието е изключително мъчително за пациентката. Локализираната ниско в корема болка е придружена от повръщане и дори колапсни състояния. Постепенно болковото усещане обхваща цялата коремна област.
Първоначалната симптоматика при руптура включва студени крайници, втрисане, рязък спад на налягането. Кървенето се появява в по-късен етап. Прогнозите не са добри. Налага се отстраняване на тръбата. След това на пациентката се предписва антибиотична терапия, като предварително се промива стомаха със солен разтвор.
Лапароскопия, лапаротомия
Съвременният лечебен метод на извънматочна бременност – лапароскопия гарантира запазване на тръбата. Чрез се отстранява единствено отстраняване на оплодената яйцеклетка, без това да нанася вреда на тръбата.
Но според някои лекари това не е добър вариант. Те са на мнение, че е по-добре тръбата да бъде отстранена поради риска извънматочната бременност да се повтори в същата тръба. Според тях отстраняването на проблемната тръба гарантира увеличаване на шансовете в бъдеще жената да зачене безпроблемно.
Липсата на едната тръба не лишава пациентката от възможността да стане майка. За целта се използва другата тръба. Лапароскопският метод се използва не само за лечение, но и за изследване. Чрез него могат да се извършат корекции във всички органи, разположени в малкия таз.
Осъществява се под пълна упойка. Лапароскопският инструмент се въвежда през областта на пъпа посредством микроскопичен отвор. Цялата манипулация се наблюдава на компютърен екран. Някои клиники предлагат опцията запис на интервенцията и предаването му на пациента след това.
При трудност за извършване на лапароскопски резекции и състояния, в които се наблюдава силен кръвоизлив и има реална заплаха за живота на пациентката се осъществява лапаротомия.
Този метод осигурява най-бърз достъп до коремната кухина. Кървенето се овладява незабавно чрез поставянето на скоба в областта на подходите към матката. Благодарение на този метод е възможно да бъдат избегнати тежки усложнения.
Тубектомия, пункция
Тубектомия се налага в изключително тежки случаи при извънматочна бременност. Манипулацията представлява премахване на маточната тръба. Понякога се налага и премахване на яйчниците. До тази манипулация се прибягва, когато ектопичната бременност е нанесла необратими последици върху тръбата. Най-често това се случва при късно диагностициране и повтарящи се извънматочни бременности.
Манипулацията пункция е свързана с диагностициране на извънматочна бременност. Методът е бил прилаган в миналото. При него в долната част на коремната кухина се въвежда тънка игла. Ако тя източи кръв, това е сигурно доказателство за налична ектопична бременност.
Преди същинската част на тази манипулация се извършва предварителна подготовка на влагалището и на шийката на матката.
Втора ектопична бременност
Втора ектопична бременност за съжаление не е невъзможна. Често тръбата, в която вече веднъж се е имплантирала зиготата, се оказва повторна пречка за придвижване на оплодената яйцеклетка към крайната цел.
В такъв случай, за да се запази другата тръба, вероятно ще бъде отстранена тази, която създава проблем. Ето както е необходимо да знаете, за да избегнете повторна етопична бременност.
Периодично се подлагайте на ултразвукови изследвания, за да се проследи състоянието на органите от репродуктивната система. Също така е важно да изследвате периодично кръвта си за нивата на ЧХГ. При съмнение за здравословен проблем, свързан с възпаление на вътрешен орган е необходимо възможно по-скоро да се започне лечение.
Хранете се балансирано. Старайте се да избягвате не само стреса, но и оралните контрацептиви. Както и интимните контакти с различни партньори. Откажете се от тютюнопушенето и заседналия начин на живот.
Възможни причини
Възможните причини за извънматочна бременност обикновено се разглеждат в комплекс. Счита се, че хламидии или друг вид полово прекарани инфекции са едно от причините за тази патология. Почти винаги извънматочната бременност е предшествана от трудно раждане или аборт. След тези състояния в някои области лигавицата на матката остава набъбнала за дълъг период.
Фалопиевите тръби губят еластичността си и това става причина за извънматочна бременност. Аномалии в структурата на тръбите (прекалено дълги, тесни или криволичещи, със стесняване на лумена) също става причина за извънматочна бременност.
Тютюнопушенето, влошената екологична обстановка и други токсични фактори, често са отговорни за тази патология. Стресът, заседналият начин на живот и безразборните полови контакти са друга възможна причина. Множество коремни операции също могат да провокират патологичното протичане на бременността.
Противозачатъчни: Ескапел, дуфастон и др. (възможно ли е?)
Прием на противозачатъчни не само ескапел и дуфастон, но и други от този тип, също могат да допринесат за патоличната картина на бременността. Тук вина имат прогестероновите хормони, които не само променят хормоналния фон. Те допринасят и за намаляване подвижността на фалопиевите тръби. Това прави невъзможно изтласкването на оплодената яйцеклетка към матката и засядането й в една от тръбите.
Спирала и извънматочна бременност
Според много специалисти използването на спирала като метод за предпазване от зачеване не увеличава риска от извънматочна бременност при забременяване след премахване на спиралата. Но не по този начин стоят нещата в случай, че въпреки поставената спирала, пациентката забременее. В подобни случаи рискът бременността да се се окаже ектопична е многократно по-висок.
Извънматочната бременност е изключително сериозно състояние, което в никакъв случай не бива да се самодиагностицира. Надяваме се, че чрез този материал сме били максимално полезни за Вас и няма да пренебрегнете съвета ни да се обърнете към специалист при наличието на по-горе описаните симптоми.
Споделете този материал в социалните мрежи, за да достигне до по голям кръг от хора и да ги информира за опасностите и рисковете на извънматочна бременност. Както и за необходимостта от спешна лекарска намеса.
Благодарим Ви предварително, че четете и споделяте материалите ни!
Марта Савова е журналист и писател, специализиран в областите здравеопазване, технологии и наука. С над 20-годишен опит в сферата, тя е публикувала множество изследователски статии и има страст към споделянето на знания. Марта е редовен сътрудник на различни медии.