Кой е застрашен от деменция? При хората, които често изпитват силна тревога, когнитивните им способности спадат бързо със 135 на сто!
Човек и добре да живее, в един момент започва да остарява. И дай Боже всекиму, защото – нека се замислим, кои си остават вечно млади. С възрастта обаче се променя не само тялото ни, но и мозъкът. В някои важни области в главата се намалява количеството на невронни връзки, влошава се кръвообращението, зачестяват възпалителните процеси.
Има обаче надежда, че учените ще намерят начини да се справят с това. Но засега е важно сами да се грижим за здравето си и да избягваме навиците, които принуждават мозъка да старее по-бързо.
- Слух
Изследване, проведено през 2011 година в университета “Джон Хопкинс” – САЩ, откри пряка връзка между загубата на слуха и повишения риск от развитие на деменция. Възможно е, предполагат учените, това да е свързано с факта, че намаляването на слуха води до социална изолация. Тя на свой ред
“стартира” появата и развитието на деменция.
Това показва колко е важно редовно да проверяваме слуха си и своевременно да вземем мерки при намаляването на остротата му. В противен случай рискът да се сдобиете с деменция скача 5 ПЪТИ!
- Алкохолът
При народите, от които преобладаващата част са в състояние на силно алкохолно опиянение, производството на нервни клетки в хипокампуса – област в мозъка, която отговаря за способността да научаваме нови неща, спада с 40 на сто. Колкото по-често и повече пием, толкова по-силно страда паметта ни. А също и способността за усвояване на нова информация.
- Здравето на сърцето
Здравето на сърцето и мозъка са директно свързани. Колкото по-силно е сърцето, толкова по-активно то изпраща кръв в тялото, снабдявайки в това число и мозъка. А той се намира в толкова по-добро състояние.
Затова е важно да следим за здравето на сърцето и кръвоносните си съдове. Друго изследване отново в САЩ, проведено през 2017 г. , показва, че страдащите от диабет, от болести на сърцето и от хипертония, по често развиват деменция.
- Заседналия начин на живот
Неотдавна заседналият начин на живот беше добавен към списъка от фактори, повишаващи риска от ранна смърт. Ние ставаме не само по-малко здрави, но и по-малко съобразителни, когато започнем да
предпочитаме дивана и забравим за спортуването.
Ако искате да намалите риска от деменция с цели 88 %, веднага се захващайте с физкултура, съветват учените.
- Отношенията с близките ни
Постоянното общуване с приятели и роднини – това е най-ефективното средство за противодействие на деменцията. Колкото повече остаряваме толкова по-необходими стават социалните връзки.
Освен всичко друго редовното общуване с приятни и скъпи за нас хора понижава стреса, който пряко е свързан с развитието на деменция в по-напреднала възраст. Хората, съхранили активните си социални връзки страдат от деменция с 44 % по-рядко от останалите.
- Разстройства и тревоги
Важно е колкото се може по-рано да се научим да се отпускаме и така
да противодействаме на стреса и тревогите.
Изследване, оповестено през 2014 г. в Американското списание за гериатрична психиатрия показало, че при хората, които често изпитват силна тревога, когнитивните им способности спадат бързо със 135 на сто!
Ето защо е важно да се научим да медитираме или да намерим някакви свои, но ефективни начини, да се справяме със стреса. А мозъкът ще ви бъде благодарен за това.