Това е най-големият обект, който някога се е насочвал към нас от облака Оорт от всички откривани досега
Космически обект с размери от 100 до 370 км. – един от най-големите в Слънчевата система, напусна облака на Оорт и се насочи към планетата ни. Дали това е комета, огромен астероид, планета джудже или пък космически кораб на
развита извънземна цивилизация?
Към момента заради огромното разстояние астрономите не могат съвсем точно да изчислят траекторията на този гост от далечния Космос. Очаква се да мине покрай орбитата на Сатурн и е възможно да се превърне в изключително голяма комета. Обектът е много далече от нас, но вече е преминал през орбитата на Нептун.
Центърът за малките планети към Международния астрономически съюз съобщи за откриването му на 19 юни. Най-близко до Слънцето ще бъде през 2031 г. след което ще започне дългия си път обратно към облака на Оорт.
Астрономът Саманта Лоулър от университета „Реджина” в Саскачеван – Канада, обяснява, че те са забелязали този обект в данните, събрани в рамките на програмата Dark Energy Survey, в периода 2014-2018 г. През това време са направени 40 самостоятелни наблюдения на обекта, кръстен от астрономите UN271. Наблюденията им позволяват да го оценят като размер, скорост и траектория, макар на този етап – приблизително.
„Има доста голяма неопределеност
за това колко далече от Слънцето ще прелети”, коментира Лоулър.
„Това несъмнено е най-големият обект, който се насочва към нас от облака Оорт от всички откривани досега”, пояснява астрономът Сам Дийн.
Ако на обекта се появи кома и опашка, той ще влезе в групата на най-големите регистрирани от науката комети като Хейл-Боб до 80 км и Сарабат, наблюдавана през 1729 г. с ядро с диаметър 100 км.
Но дали 2014 UN271 след десет години ще се превърне в комета няма никаква гаранция.
„Очакванията ни са, че повечето тела в периферната част на Слънчевата система са съставени в голямата си част от лед и затова те започват да сублимират с приближаването си към Слънцето, пояснява Лоулър. Но ще стане ли това зависи колко пъти обектът е преминал през вътрешната страна на Слънчевата система и какъв точно е съставът му – възможно е
ледът да е много по-малко, отколкото очакваме”.
Има вероятност обектът да се саморазруши, но накъде се насочат парчетата на този етап учените не могат да кажат. „Засега наистина знаем много малко за него. Най-интересното ще научим през това десетилетие – до 2031 г.”, коментира Лоулър.